«Երեւանում նկարահանվում է անիմացիոն ֆիլմ երեխաների իրավունքների մասին` 6-13 տարեկան12 երեխաների մասնակցությամբ», – հոկտեմբերի 3-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «ReAnimania» Միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի տնօրեն Վրեժ Քասունին:
Ֆիլմի աշխատանքները սկսվել են 4 օր առաջ` Հայաստանի UNICEF-ի գրասենյակի աջակցությամբ: Երեխաների համար նաեւ կազմակերպվել է սեմինար` «Յուրաքանչուր խնդիր ունի իր լուծումը», որը վարում են երեխաների հետ աշխատանքի փորձ ունեցող մասնագետներ` Ֆլավի Դարչեն եւ Ռենո Արմանեն:
Սեմինարը կտեւի 10 օր, իսկ նկարահանվող ֆիլմի առաջին ցուցադրությունը տեղի կունենա նոյեմբերի 20` UNESCO-յի երեխաների իրավունքների կոնվենցիայի 20-ամյա հոբելյանի առթիվ:
ReAnimania փառատոնը տեղի կունենա Երեւանում` հոկտեմբերի 3-6: Փառատոնին կներկայացվի շուրջ 100 ֆիլմ` Շվեցարիայից, Ֆրանսիայից, Շվեցիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ավստրիայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից եւ այլ երկրներից:

3 Октябрь 2009 - 14:40 AMT
“В Ереване с участием 12 детей от 6 до 13 лет снимается анимационный фильм о правах детей”,- на состоявшейся 3 октября пресс-конференции сообщил директор Международного анимационного кинофестиваля “ReAnimania” Вреж Касуни.
Работы над фильмом начались 4 дня назад и при содействии армянского офиса ЮНИСЕФ. Так же организован семинар для детей “Каждая проблема имеет свое решение”, которую ведут Флави Дарче и Рено Армане – специалисты, имеющие опыт работы с детьми.
Семинар продлится 10 дней, а премьера снимаемого фильма состоится 20 ноября в честь 20 летнего юбилея принятия Конвенции ЮНЕСКО о правах ребенка.
Фестиваль ReAnimania пройдет 3-6 октября в Ереване. На нем будет представлено порядка 100 фильмов из Швеции, Японии, Франции, России, США, Великобритании, Швейцарии, Австрии и других стран.