3 Հոկտեմբեր 2009 - 15:07 AMT
Ֆրանկոֆոնիայի 6-րդ միջազգային խաղերը մեկնարկել են Բեյրութում`սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 6-ը: Առաջին անգամ այդ խաղերում Հայաստանը կմասնակցի որպես դիտորդ:
Այս տարի խաղերը կանցկացվեն կատարողական, պարի, գրականության, գեղարվեստի, քանդակագործության եւ լուսանկարչական արվեստների ոլորտում:
Այդ խաղերին կարող են մասնակցել երիտասարդության ներկայացուցիչներն այն երկրներից, որոնք հանդիսանում են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամներ կամ դիտորդներ: Մասնակիցները չպետք է լինեն 35 տարեկանից բարձր:
Ազգային ժյուրիի կողմից ընտրված մասնակիցների ընտրության համար Երեւան են ժամանել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության տարածաշրջանային ժյուրիի անդամները` Գրիեդե Կաբասինսկիենենը եւ Սիմոնա Տանասեսկուն:
Լիբանանում երգարվեստ անվանակարգում Հայաստանը կներկայացնեն` Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի «Հայաստանի ձայներ» համույթը, Խ. Աբովյանի անվան Հայաստանի Պետական մանկավարժական եւ Ֆրանսիական համալսարանների ուսանողները: Պարարվեստի անվանակարգում հանդես կգա «Ոգու եւ պարի թատրոնը», գրականության` Բրյուսովի անվան Լեզվաբանական Պետական համալսարանից Կարինե Էվոյանը, գեղանկարչության` Գեղարվեստի Ակադեմիայի ասպիրանտ, Հայաստանի Նկարիչների միության անդամ, ՀՀ նախագահի մրցանակի դափնեկիր Արթուր Հովհաննիսյանը, քանդակագործության անվանակարգում` Երեւանի գեղարվեստի ակադեմիայի քանդակագործության ամբիոնի շրջանավարտ, 2008 թ-ի պետական ցուցահանդեսի մասնակից Հայկ Թորոսյանը:

3 Октябрь 2009 - 15:07 AMT
Шестые международные игры Франкофонии стартовали в Бейруте с 27 сентября по 6 октября. Впервые в этих играх принимает участие и Армения в качестве страны-наблюдателя.
В этом году игры пройдут по исполнительскому искусству, танцам, литературе, живописи, скульптуре и фотографии.
Принять участие в играх могут представители молодежи из стран, которые являются членами или наблюдателями международной организации Франкофония. Участники должны быть не старше 35 лет.
Для отбора участников из числа выбранных национальным жюри в Ереван прибыли члены регионального жюри международной организации франкофонии Гриеде Кабасинскиенен и Симона Танасеску.
В номинации певческое искусство в Ливане представляет ансамбль «Голоса Армении» Российско-Армянского (Славянского) Университета , и студенты Армянского Государственного Педагогического университета им. Х. Абовяна и Французского Университета. В номинации танцевальное искусство – «Театр души и танца», в литературной номинации – Карине Эвоян из Лингвистического Государственного Университета им. В. Брюсова, в номинации живопись – Артур Ованнесян, аспирант Академии художеств, член Союза художников Армении, лауреат премии президента Армении. В номинации скульптура – скульптор Айк Торосян, выпускник кафедры скульптуры Академии художеств Еревана, участник государственной выставки 2008 года.