3 Հոկտեմբեր 2009 - 19:01 AMT
Իռլանդիան վավերացրել է Եվրախորհրդի ղեկավարող կառույցների բարեփոխումների Լիսաբոնյան համաձայնագիրը: Երկրորդ հանրաքվեին այդ բարեփոխումներին հավանություն էին տվել ավելի քան 67% ընտրող: Այդպիսին են նախնական պաշտոնական տվյալները:
Եվրամիության առաջնորդները ողջունեցին քվեարկության արդյունքները: Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Մանուել Բարոզու անվանել է հանրաքվեի օրը «Մեծ օր Իռլանդիայի եւ Եվրոպայի համար»: Քվեի արդյունքներով իր բավարարվածությունը հայտնեց Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Բրիտանիայի վարչապետ Գորդոն Բրաունը եւ այլ առաջնորդներ:
Նախորդ տարի իռլանդացի ընտրողները մերժեցին հանրաքվեին այդ համաձայնագիրը, սակայն, ստանալով Եվրախորհրդից մի շարք երաշխիքներ` Իռլանդիան կազմակերպեց երկրորդ քվեարկությունը:
Ներկա պահին Լիսաբոնյան համաձայնությունը վավերացնելու համար անհրաժեշտ է, որ այն ստորագրեն Լեհաստանի, Չեխիայի նախագահները, հաղորդում է Ազատության ռադիոկայանը:

Ireland voted 67% in favor of the Lisbon Treaty with just 33% voting against, according to the final count announced Saturday, The Wall Street Journal reports.
The big swing to a Yes vote was helped by a 6% rise in voter turnout to 59%.
European Commission President Jose Manuel Barroso today hailed the Irish “yes” vote to the Lisbon treaty as “a great day for Ireland and for Europe”.
The Lisbon Treaty was rejected by Irish voters in June 2008 by a 53.4% to 46.6% vote with a 53% turnout.
Ireland is unique among the European Union’s 27 member nations in holding a public referendum on the treaty forged in Lisbon to replace the failed EU constitution.