3 Հոկտեմբեր 2009 - 19:01 AMT
Իռլանդիան վավերացրել է Եվրախորհրդի ղեկավարող կառույցների բարեփոխումների Լիսաբոնյան համաձայնագիրը: Երկրորդ հանրաքվեին այդ բարեփոխումներին հավանություն էին տվել ավելի քան 67% ընտրող: Այդպիսին են նախնական պաշտոնական տվյալները:
Եվրամիության առաջնորդները ողջունեցին քվեարկության արդյունքները: Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Մանուել Բարոզու անվանել է հանրաքվեի օրը «Մեծ օր Իռլանդիայի եւ Եվրոպայի համար»: Քվեի արդյունքներով իր բավարարվածությունը հայտնեց Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Բրիտանիայի վարչապետ Գորդոն Բրաունը եւ այլ առաջնորդներ:
Նախորդ տարի իռլանդացի ընտրողները մերժեցին հանրաքվեին այդ համաձայնագիրը, սակայն, ստանալով Եվրախորհրդից մի շարք երաշխիքներ` Իռլանդիան կազմակերպեց երկրորդ քվեարկությունը:
Ներկա պահին Լիսաբոնյան համաձայնությունը վավերացնելու համար անհրաժեշտ է, որ այն ստորագրեն Լեհաստանի, Չեխիայի նախագահները, հաղորդում է Ազատության ռադիոկայանը:

3 Октябрь 2009 - 19:01 AMT
Ирландия ратифицировала Лиссабонское соглашение о реформе руководящих структур ЕС. На повторном референдуме за его одобрение высказались более 67% избирателей. Таковы предварительные официальные данные.
Лидеры Европейского Союза приветствовали итоги голосования. Глава Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу назвал день референдума “великим днем для Ирландии и Европы”. Удовлетворение исходом голосования выразили также канцлер Германии Ангела Меркель, британский премьер Гордон Браун и другие лидеры.
В прошлом году ирландские избиратели отвергли соглашение на референдуме, однако, получив от ЕС ряд гарантий, Ирландия организовала повторное голосование.
Теперь для вступления Лиссабонского соглашения в силу необходимо, чтобы его подписали президенты Польши и Чехии, передает Радио Свобода.