5 Հոկտեմբեր 2009 - 07:59 AMT
Ըստ PanARMENIAN.Net-ի ստացած Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության երիտասարդական թեւի «Սերժ Սարգսյան» ջոկատի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հայտարարության, «հայ եւ թուրք եղբայրական ժողովրդների միջեւ գոյություն ունեցող թշնամանքը երրորդ պետությունների միջամտության եւ մասնավորապես հայ ավանդական` ՀՅԴ-ի, Հնչակյան սոցիալ-ժողովրդավարական որ Ռամկավար-ազատական կուսակցությունների սխալ գործունեության արդյունք է»:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «ավանդական հայկական կուսակցություններն իրենց գործունեությամբ դարձան թուրքերի, հայերի ու քրդերի միջեւ ծագած թշնամանքի պատճառը, որի հետեւանքով հազարավոր հայեր, քրդեր ու թուրքեր զոհվեցին»:
Տարածած հայտարարության մեջ ասվում է նաեւ Հայաստանի ու Սփյուռքի հարաբերությունների մասին, նշելով, թե «Սփյուռքն իրավունք չունի միջամտել ՀՀ ներքին գործերին, քանի որ նման իրավունքից օգտվում են միայն Հայաստանի քաղաքացիները»:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը, այս հաղորդագրությունն ապատեղեկատվություն է եւ ուղղակի հիմարություն: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը եւ նրա երիտասարդական թեւը չեն կարող լինել նման հայտարարության հեղինակը»,-ասել է Շարմազանովը:

5 Октябрь 2009 - 07:59 AMT
Согласно поступившему в PanARMENIAN.Net сообщению якобы от отряда “Серж Саргсян” молодежного крыла Республиканской партии Армении (РПА) по поводу нынешнего этапа нормализации армяно-турецких отношений, «существующая между братскими народами – армянами и турками вражда является причиной вмешательства других государств и, в частности, результатом ошибочной деятельности традиционных армянских партий: АРФ Дашнакцутюн, Социал-демократической партии Гнчак и партии Рамкавар-Азатакан».
В сообщении отмечается, что «традиционные армянские партии своей деятельностью стали причиной вражды между турками, армянами и курдами, следствием чего стала гибель тысяч армян, курдов и турок».
В распространенном заявлении также говорится про отношения Армении и армянской Диаспоры, которая «не имеет право вмешиваться во внутреннее дела РА, поскольку такое право имеют только граждане Армении».
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net секретарь парламентской фракции РПА Эдуард Шармазанов, это сообщение является дезинформацией и глупостью. «Республиканская партия Армении и ее молодежное крыло не может быть автором подобного заявления», – подчеркнул Шармазанов.