Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ նախաստորագրած Արձանագրությունները` Հայաստանի կործանման առաջին քայլն են: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, հայտարարել է «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը: «Այդ Արձանագրություններով խախտվում է Վուդրո Վիլսոնի արբիտրաժային որոշումը, համաձայն որին որոշված էր Հայաստանի սահմանը Թուրքիայի հետ», – նշել է փորձագետը: Նրա խոսքերով, Արձանագրությունները պարունակում են որոշակի պարտավորություններ, որոնք Հայաստանը չի կարող կատարել: «Այդ փաստաթղթերը ստորագրելու դեպքում, մենք կկորցնենք ամեն ինչ` ողջ ռեսուրսները, որոնք անհրաժեշտ են երկրի զարգացման համար», – ասել է Արա Պապյանը:
Խոսելով Արձանագրությունների իրավական կողմերի մասին, Պապյանը ընդգծել է, որ նրանք հակասում են միջազգային իրավունքին եւ Հայաստանի Սահմանադրությանը: «Նախնական ստորագրումը անվավեր է եւ նրանց ստորագրումը անօրինական կլինի, քանի որ այդ փաստաթղթերի նախաստորագրման ընթացքում չի պահպանվել անհրաժեշտ կարգը, որը նախատեսված է «ՀՀ միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքին», – հայտնել է Պապյանը: Նա ավելացրեց, որ Թուրքիան, ինչպես եւ Հայաստանը Համաշխարհային առեւտրական կազմակերպության անդամ է եւ միացել է դեպի ծով ելք չունեցող երկրների տարանցիկ առեւտրի վերաբերյալ Կոնվենցիային: «Այդ երկու պարագաները պարտադրում են Թուրքիային բացել սահմանը եւ դադարեցնել շրջափակումը: Սակայն ի՞նչ ճիգեր է գործադրել հայ դիվանագիտությունը այդ ուղղությամբ», – նշել է փորձագետը:
Նրա խոսքերով, Արձանագրությունները բավարարում են Անկարայի բոլոր ցանկությունները` առաջին հերթին ներկա սահմանի ճանաչումը Հայաստանի կողմից: Թե ի՞նչ կստանա Հայաստանը` հայտնի չէ: «Թուրքիան կարող է բացել սահմանը, սակայն առաջին հնարավորության դեպքում կարող է փակել այն: Դրա հետ մեկտեղ, Արձանագրություններում հստակ նշված չէ այն, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հաստատվում են դիվանագիտական հարաբերություններ` դեսպանների մակարդակով», – ասել է Արա Պապյանը, ավելացնելով, որ Հայաստանը 6 շաբաթվա ընթացքում ցանկանում է լուծել հարցեր, որոնք ունեն 600 տարվա պատմություն:

5 Октябрь 2009 - 10:33 AMT
Парафированные Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений являются первым шагом к краху Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель центра «Модус вивенди», историк Ара Папян. “Этими Протоколами нарушается арбитражное решение Вудро Вильсона, по которому была установлена граница Армении с Турцией»,- заметил эксперт. По его словам, Протоколы также содержат конкретные обязательства, которые Армения не может выполнить. «В случае подписания этих документов, мы потеряем все, все наши ресурсы, которые необходимы для развития страны»,- сказал Ара Папян.
Говоря о правовых аспектах Протоколов, глава центра «Модус вивенди» подчеркнул, что они противоречат нормам международного права и Конституции Армении. «Предварительное подписание этих Протоколов недействительно, а их подписание будет незаконным, поскольку в ходе предварительного подписания этих документов не была сохранена необходимая процедура, предусмотренная законом «О международных договорах РА», – заявил Ара Папян. Он добавил, что Турция, как и Армения, является членом Всемирной торговой организации (ВТО) и присоединилась к Конвенции о транзитной торговле для стран, не имеющих выхода к морю. “Эти два обстоятельства уже вынуждают Турцию открыть границу с Арменией и прекратить ее блокаду. Но вкладывала ли армянская дипломатия какие-либо усилия в этом направлении?”,- заметил эксперт.
По его словам, Протоколы удовлетворяют все желания Анкары, в первую очередь признание Арменией нынешней границы, а что получит армянская сторона не ясно. “Турция может открыть границу, но при первой возможности может ее закрыть. Вместе с тем, в Протоколах не отмечено конкретно, что между Арменией и Турцией устанавливаются дипломатические отношения на уровне послов”,- сказал Ара Папян, добавив, что Армения на протяжении 6 недель хочет решить вопросы, имеющие 600- летнюю историю.