5 Հոկտեմբեր 2009 - 12:32 AMT
«Ես դրական եմ գնահատում ՀՀ նախագահի համահայկական ուղեւորության ընթացքը»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը:
Զոհրաբյանի խոսքով, հայկական Սփյուռքը վախեր ունի, եւ դա բնական է, ու Հայաստանի նախագահը, մասնավորապես, փորձում է ցրել այդ վախերը: Նա նաեւ նշել է, որ հայկական մամուլը երբեմն չափազանցնում է Սփյուռքի արձագանքը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս փուլի նկատմամբ:
«Փարիզում նախագահի հանդիպումը բավական լավ անցավ: Ճիշտ է, այնտեղ բողոքի ցույց տեղի ունեցավ, որը ես նորմալ երեւույթ համարեցի, սակայն երկրի նախագահին վարկաբեկելը ճիշտ չէ»,- ասել է Զոհրաբյանը:

«Ход всеармянского турне президента РА по Диаспоре я оцениваю положительно», – отметил на пресс-конференции в Ереване заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Размик Зорабян.
По словам Зорабяна, что у армянской диаспоры есть опасения это естественно, и президент Армении в частности пытается развеять их. Он также отметил, что армянская пресса иногда преувеличивает реакцию диаспоры по поводу нынешнего этапа нормализации армяно-турецких отношений.
«В Париже встреча президента прошла достаточно хорошо, Правда там состоялась акция протеста, которую я считаю нормальным явлением, однако оскорблять президента страны очень некорректно ”, – сказал Зорабян.