1996թ.-ից ի վեր Կենդանիների միջազգային պաշտպանության օրը, Եվրոպայի քաղաքներում կազմակերպվում է Ընտանի Կենդանիների Բարեկեցության Միջազգային Համաժողով (ԸԿԲՄՀ), որին մասնակցում են կենդանիների բարեկեցության խնդիրներով զբաղվող խոշորագույն միջազգային կազմակերպությունները եւ այս ոլորտում աշխատող ազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ շուրջ 50 երկրներից:
Համաժողովն իր տեսակի մեջ առաջատարն է: Յուրաքանչյուր տարի այն տեղի է ունենում եվրոպական տարբեր քաղաքներում եւ ստեղծում է հենահարթակ, որտեղ տարբեր երկրներից ժամանած պատվիրակությունները միասին աշխատում են, իրականացնում գիտելիքի ու փորձի փոխանակում, հաստատում միջազգային եւ տարածաշրջանային համագործակցություն:
11-րդՀամաժողովի կարեւորագույն շեշտադրումը կենդանիների բարեկեցությանն առնչվող խնդիրների ընկալումն է, կենդանիների բազմացման վերահսկողությունն ու ստերջացումը:
Թեմաները ներառում են հանրային առողջապահության եւ անվտանգության խնդիրներ, ինչպես նաեւ կրթական ծրագրերի, քարոզչության եւ օրենսդրական գործընթացների իրականացում:
Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդիերկրներիցմիակն է, որ երբեւէ չի մասնակցել Համաժողովին: Այս տարի Հայաստանին մասնակցության հնարավորություն է ընձեռվել:
Հաշվի առնելով Հայաստանումթափառողշներիհիմնախնդրի սրությունը եւ մինչ օրսխնդրի լուծմանն ուղղված գործողությունների ապարդյունավետությունը` կենդանիների պաշտպանության մի շարք միջազգային կազմակերպություններ իրենց համագործակցությունն են առաջարկել Երեւանի քաղաքապետարանին թափառող շների վերահսկման համալիր ծրագրի կազմման եւ իրագործման գործում:

5 Октябрь 2009 - 13:04 AMT
В Международный день защиты животных с 1996 года в европейских городах ежегодно проводится Международная конференция по благосостоянию домашних животных, в которой участвуют крупнейшие международные организации по защите животных и представители работающих в этой области национальных организаций из примерно 50-и стран.
В этом году конференция пройдет с 7 по 9 октября в Будапеште (Венгрия) и Армения впервые будет участвовать в конференции.
Учитывая актуальность проблемы бродячих собак в Армении и непродуктивность предпринимаемых до сих пор мер решению данной проблемы, некоторые международные организации предложили мэрии Еревана сотрудничество в разработке и реализации комплексной программы по контролю за численностью бродячих собак.
Конференция – ведущее мероприятие в ряду подобных и создает платформу, где прибывшие из разных стран делегации работают вместе, делятся знаниями и опытом, устанавливают международное и региональное сотрудничество.
11-ая конференция особое внимание уделит проблемам благосостояния животных, контролю размножения животных и стерилизации.