«Նախաստորագրված Արձանագրություների մեջ անհնար է փոփոխություններ ներմուծել, քանի որ եթե Հայաստանը հանդես գա նման առաջարկով, գործընթացը կձգձգվի երկու տարով, եւ մենք ստիպված կլինենք ամեն ինչ զրոյից սկսել»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով, հոկտեմբերի 10-ին` Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարների կողմից փաստաթղթերի ստորագրումից հետո, Արձանագրությունները վավերացման համար կներմուծվեն երկու երկրների խորհրդարանների օրակարգ: «Հայաստանի կառավարող կոալիցիան արդեն օժանդակել է հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկայիս գործընթացը, եւ եթե այդ գործընթացից բխող հետեւանքներն ի վնաս Հայաստանի լինեն, ապա դրա համար միայն կոալիցիան է պատասխանատվություն կրելու»,- ընդգծել է Զոհրաբյանը:
«Ամենայն հավանականությամբ չհրապարակվող բանավոր համաձայնություն կլինի, որպեսզի Արձանագրություններն առաջինը վավերացնի թուրքական խորհրդարանը, իսկ հետո արդեն` Հայաստանի խորհրդարանը»,- ասել է Զոհրաբյանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:

5 October 2009 - 13:30 AMT
“Initial Protocols are not subject to change. Should Armenia make such proposal, process will be delayed for 2 more years, forcing us to start everything from scratch,” RPA Vice Chair Razmik Zohrabyan told a news conference in Yerevan.
After Armenian and Turkish Foreign Ministers sign Protocols on October 10, documents will be pending ratification by both countries’ parliaments, he finds. “Armenia’s ruling coalition has already expressed support for current Armenian-Turkish process and if consequences deriving thereof harm country’s interests, coalition will be responsible for that,” speaker stressed.
Hence, ” Parties will probably reach a confidential oral agreement for Protocols to be first ratified by Turkish Parliament,” Mr. Zohrabyan told a PanARMENIAN.Net reporter.