«Նախաստորագրված Արձանագրություների մեջ անհնար է փոփոխություններ ներմուծել, քանի որ եթե Հայաստանը հանդես գա նման առաջարկով, գործընթացը կձգձգվի երկու տարով, եւ մենք ստիպված կլինենք ամեն ինչ զրոյից սկսել»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով, հոկտեմբերի 10-ին` Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարների կողմից փաստաթղթերի ստորագրումից հետո, Արձանագրությունները վավերացման համար կներմուծվեն երկու երկրների խորհրդարանների օրակարգ: «Հայաստանի կառավարող կոալիցիան արդեն օժանդակել է հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկայիս գործընթացը, եւ եթե այդ գործընթացից բխող հետեւանքներն ի վնաս Հայաստանի լինեն, ապա դրա համար միայն կոալիցիան է պատասխանատվություն կրելու»,- ընդգծել է Զոհրաբյանը:
«Ամենայն հավանականությամբ չհրապարակվող բանավոր համաձայնություն կլինի, որպեսզի Արձանագրություններն առաջինը վավերացնի թուրքական խորհրդարանը, իսկ հետո արդեն` Հայաստանի խորհրդարանը»,- ասել է Զոհրաբյանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին:

“В парафированные Протоколы невозможно внести изменения, так как если Армения будет выступать с таким предложением, то процесс затянется еще на 2 года, и мы будем вынуждены начать все с нуля”, – на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Размик Зорабян.
По его словам, 10 октября, после подписания министрами ИД Армении и Турции документов, Протоколы будут внесены в повестку парламентов двух стран для ратификации. “Правящая коалиция Армении уже поддержала нынешней процесс нормализации армяно-турецких отношений и если вытекающие из этого процесса последствия будут во вред Армении, то только коалиция несет за это ответственность ”, – подчеркнул Зорабян.
«По всей вероятности по этому поводу будет негласное устное соглашение, чтобы турецкий парламент первым ратифицировал Протоколы, а уже потом парламент Армении», – сказал Зорабян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net.