5 Հոկտեմբեր 2009 - 13:42 AMT
Հայաստանի եւ Թուրքիայի փոխհարաբերությունները չեն կարող հավերժ թշնամական լինել: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Արմենական-Ռամկավար Ազատական կուսակցության անդամ Արշավիր Գենջյանը: «Պետք չէ վախենալ որեւէ նախագծերի ծրագրումից կամ Թուրքիային ընդառաջ որեւէ քայլեր կատարելուց»,- ասել է Արշավիր Գենջյանը` ավելացնելով, որ երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն անհրաժեշտ է: Նրա խոսքով, նախքան որեւէ քայլեր կատարելը Հայաստանը պետք է ամեն ինչ ծանրութեթեւ անի:
«Սփյուռքի գլխավոր անհանգստությունը Հայոց ցեղասպանության հարցն է»,- ասել է Արշավիր Գենջյանը` նշելով, որ այդ հարցն ուղղակիորեն կապված է Սփյուռքի հետ: Նա բարձր է գնահատել նաեւ հայկական համայնքների հետ հանդիպելու` Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությունը` ասելով, որ «հաճելի է տեսնել, որ Սերժ Սարգսյանը կիսում է Սփյուռքի անհանգստությունը»:
Գենջյանը նաեւ ինքնախաբեություն է համարել կարծելը, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը կլուծվի առանց որեւէ բարդությունների:

Отношения между Арменией и Турцией не могут вечно быть враждебными. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член партии Арменакан-Рамкавар Азатакан Аршавир Генджян. «Не надо бояться планировать проекты, или делать какие либо шаги в сторону Турции», – сказал Аршавир Генджян, добавив, что нормализация отношений между странами необходима. По его словам, прежде чем делать какие-либо шаги, Армения все должна хорошенько взвесить.
«Главным беспокойством Диаспоры является вопрос Геноцида армян», – сказал Аршавир Генджян, отметив, что этот вопрос напрямую связан с ней. Он также высоко оценил инициативу президента Армении – встретиться с представителями армянских общин, сказав, что «приятно видеть, что Серж Саргсян разделяет беспокойство Диаспоры».
Генджян также посчитал самообманом думать, что вопрос Геноцида армян будет решен без каких-либо осложнений.