5 Հոկտեմբեր 2009 - 13:48 AMT
«ԵԽԽՎ չորրորդ նիստում քննարկվում էին ոչ թե Հայաստանի ժողովրդավարացման, այլ բնապահպանական խնդիրներ ու վրացա-ռուսական պատերազմին վերաբերող հարցեր»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:
Փոստանջյանի խոսքով, ԵԽԽՎ դիտարկման հանձնաժողովի նիստի ավարտին շոշափվեց Հայաստանին առնչվող մի հարց եւ որոշակի առաջընթաց նշվեց ժողովրդավարացման գործընթացում: «Կարծում եմ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի պատճառով ԵԽԽՎ-ն իր օրակարգի մեջ չէր ներառել Հայաստանի ժողովրդավարացման խնդիրները»,- ընդգծել է «Ժառանգությունից» պատգամավորը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ ի սկզբանե նախատեսված էր քննարկման առարկա դարձնել Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների մասին խնդիրների քննարկումը, ինչը նույնպես վերոհիշյալ պատճառով ժամանակավորապես դուրս է հանվել օրակարգից: «Այն, որ նիստի սկզբում ԵԽԽՎ-ն ողջունել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, իսկ ՀՀ եւ Թուրքիայի խնդիրները չէին ներգրավվել օրակարգում, նշանակում է, որ ԵԽԽՎ-ն ղեկավարվում է ոչ թե ժողովրդավարության կամ մարդու իրավունքների սկզբունքներով, այլ սեփական քաղաքական շահերով»,- նշել է Զարուհի Փոստանջյանը:

“На осенней сессии ПАСЕ обсуждались не проблемы демократизации Армении, а экологические проблемы и вопросы, касающиеся грузино-российской войны”, – на пресс-конференции в Ереване отметила депутат парламентской фракции партии “Наследие” Заруи Постанджян.
По словам Постанджян, в конце заседания комиссии ПАСЕ по мониторингу был затронут вопрос об Армении и был отмечен определенный сдвиг в процессе демократизации. “Думаю, что из-за процесса нормализации армяно-турецких отношений ПАСЕ не включил в повестку проблемы демократизации Армении”, – подчеркнула депутат от “Наследия”.
Она также сообщила, что изначально было предусмотрено внести на обсуждение проблемы о правах национальных меньшинств Турции, что также по вышеуказанной причине временно была снята из повестки. “То, что в начале заседания ПАСЕ приветствовала процесс нормализации армяно-турецких отношений, проблемы РА и Турции не были включены в повестку, означает, что ПАСЕ руководствуется не принципами демократии или прав человека, а своими политическими интересами”, – отметила Заруи Постанджян.