Հոկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Պրովանս-Ալպ-Կոտ-դ’Ազյուր տարածաշրջանային խորհրդի նախագահ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Միշել Վոզելի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ագային ժողովի նախագահն իր վստահությունը հայտնեց, որ Պրովանս-Ալպ-Կոտ-դ’Ազյուր տարածաշրջանային խորհրդի պատվիրակության այցը կնպաստի հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացմանը: Պրն. Աբրահամյանն այդ հարաբերությունները բնորոշեց գերազանց եւ բարձր գնահատեց երկու երկրների մարզերի եւ տարածաշրջանների, ինչպես նաեւ բազմաթիվ համայնքների ուղղակի եւ ապակենտրոնացված համագործակցությունը: Այդ համատեքստում նա իր գոհունակությունը հայտնեց Պրովանս-Ալպ-Կոտ-դ’Ազյուր տարածաշրջանի եւ Լոռու մարզի միջեւ ծավալվող համագործակցության կապակցությամբ:
Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը նաեւ շնորհակալություն հայտնեց պրն. Վոզելին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում ցուցաբերված սկզբունքային դիրքորոշման եւ այդ գործընթացին իր անձնական ներդրման համար: Պրն. Աբրահամյանը հատկապես կարեւորեց Ֆրանսիայի Պրովանս-Ալպ-Կոտ դ`Ազյուր տարածաշրջանային խորհրդի 2008թ. դեկտեմբերի 12-ի միաձայն որոշումը, համաձայն որի խորհուրդը դիմեց Ֆրանսիայի կառավարությանը եւ Սենատին` առաջարկելով վերջինիս օրակարգում անհապաղ ընդգրկել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների նկատմամբ քրեական պատասխանատվություն սահմանելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացրեց Հայաստանի մոտեցումներն Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման, ինչպես նաեւ առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցում` պատասխանելով իր հյուրերի բազմաթիվ հարցերին: Հանդիպմանը նաեւ մասնակցեց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերժ Սմեսովը, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

5 Октябрь 2009 - 16:51 AMT
5-го октября спикер парламента РА Овик Абрамян приял делегацию во главе c председателем регионального совета французского департамента Прованс-Альп-Кот- д’Азур и депутата парламента Франции Мишеля Возели.
Приветствуя гостей председатель НС РА выразил свою уверенность в том, что визит делегации регионального совета Прованс-Альп-Кот- д’Азур будет содействовать развитию армяно-французских отношений. Овик Абрамян высоко оценил прямое и децентрализованное сотрудничество между регионами и областями двух стран.
Спикер парламента Армении также поблагодарил Мишеля Возели за принципиальную позицию и собственный вклад в международное признание Геноцида армян. Абрамян особенно придал важность единогласному решению регионального совета Прованс-Альп-Кот-д Азюр от 12 декабря 2008года, согласно которому совет обратился к правительству и Сенату Фарнции, предлагая включить в свою повестку проект закона, предусматривающего уголовное накозание для тех, кто отрицает Геноцид армян.
Овик Абраамян по просьбе гостей представил подходы Армении в процессе урегулирования нагорно-карабхского конфликта и в деле нормализации армяно-турецких отношений. Во встрече принял участие также посол Франции в Армении Серж Смессов.