6 Հոկտեմբեր 2009 - 11:02 AMT
«Հայֆեստ»-ի շրջանակներում հայ հանդիսատեսին է ներկայացվել Ֆիլիպ Ժանտիի ֆրանսիական թատերախմբի «Զիգմունդ Ֆոլի» բեմականացումը
Հոկտեմբերի 6-ին Հ.Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնում տեղի է ունեցել հայտնի ֆրանսիական Ֆիլիպ Ժանտիի թատերախմբի «Զիգմունդ Ֆոլի» բեմականացումը:
«Հայ հանդիսատեսը մեզ հաճելիորեն զարմացրեց իր լսելու ունակությամբ, չէր որ ոչ բոլորն էին դահլիճում տիրապետում ֆրանսերենի»,-ասել է գլխավոր դերասան Էրիկ դը Սարիան:
Թատերախումբը հանդես եկավ «Զիգմունդ Ֆոլի» ներկայացմամբ, որը ստեղծել են Ֆիլիպ Ժանտին եւ նրա կինը` Մարի Անդերվուդը 1983-84թթ. Այն շուրջ 100 անգամ ցուցադրվել է Ֆրանսիայում, իսկ 2000թ. երկրորդ բեմականացումից հետո, այն որոշ փոփոխություններով շուրջ 500 անգամ ցուցադրվել է տարբեր երկրներում:
«Զիգմունդ Ֆոլին» ցույց է տալիս մարդու ներքին բախումն ինքն իր հետ: Մարդը կարծես երկու մասի է կիսվում եւ տիրում է քաոս, շիզոֆրենիա եւ պետք է կրկին հավաքել սեփական մասերը` հասնելու համար անդորրի ու ներդաշնակության»,-մեկնաբանում է դը Սարիան:

6 октября в кукольном театре им. Ованеса Туманяна состоялась пресс-конференция известной французской театральной труппы Филиппа Жанти.
“Армянский зритель нас приятно удивил умением слушать, ведь не все в зале владели французским”,- сказал главный актер французской труппы Эрик де Сариа.
Труппа выступила со спектаклем “Зигмунд Фоли”, который был создан Филиппом Жанти и его женой Мари Андервуд в 1983-84гг. Этот спектакль был показан примерно 100 раз во Франции, а после повторной постановки в 2000 году с несколькими изменениями был показан в различных странах 500 раз.
“Зигмунд Фоли” показывает внутренний конфликт человека с самим собой. Человек как бы разделяется на две части и тогда наступает хаос, шизофрения и паранойя и нужно соединить все части самого себя, чтобы достичь спокойствия и гармонии” – комментирует Эрик де Сариа.
Известная театральная труппа Филиппа Жанти была создана Филиппом Жанти и его супругой Мари Андервуд в 1967г. в Париже.