Մոսկվայի մի շարք հայկական կազմակերպություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում կոչ է արվում Հայաստանի նախագահին հրաժարվել հայ – թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ նախաստորագրված հայ – թուրքական արձանագրությունները պարունակում են թուրքական հայտնի նախապայմանները. Հայաստանի եւ Թուրքիայի սահմանների «դե յուրե» ճանաչում եւ Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության քննարկման համար հանձնաժողովի ստեղծում: Նրանում նաեւ նշվում է, որ փաստաթղթերը միայն մի մասն են թուրքական կառավարության քաղաքականության, եւ գործընթացն արդեն ցույց է տվել, որ Թուրքիան արձանագրությունների վավերացումը եւ սահմանների բացումը կապում է իր եւս մեկ նախապայմանի հետ. հայակական կողմից Արցախյան հարցում զիջումների:
Հայտարարությունը ստորագրած կազմակերպությունները նշում են, որ Թուրքիան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման նման ճանապարհն ընտրելով, որը պահանջում է արձանագրությունների վավերացում, կստանա Հայաստանի վրա միջազգային-իրավական ճնշում գործադրելու լծակ: Այս կապակցությամբ, Մոսկվայի հայկական կազմակերպությունները կոչ են անում Հայաստանի իշխանություններին չստորագրել արձանագրությունները եւ դուրս գալ արժանի պայմաններ չապահովող առկա բանակցություններից:

Ряд армянских организаций Москвы выступили с заявлением, в котором содержится призыв к президенту Армении, отказаться от подписания армяно-турецких Протоколов.
В заявлении отмечается, что парафированные армяно-турецкие протоколы содержат известные турецкие предусловия: «де-юре» признание фактических границ между Арменией и Турцией и создание комиссии для обсуждения вопроса Геноцида армян в Турции. В нем также указывается, что эти документы являются лишь частью политики турецкого государства, и процесс уже показал, что Турция ратификацию протоколов и открытие границы связывает еще с одним своим предусловием – уступками армянской стороны в вопросе карабахского урегулирования.
Подписавшие заявление организации подчеркивают, что Турция посредством выбранной формы установления дипломатических отношений, которая требует ратификации протоколов, получит рычаг для международно-правового давления на Армению. В связи с этим московские армянские организации призывают руководство Армении не подписывать протоколы и выйти из нынешних, не обеспечивающих достойных условий переговоров.