Մոսկվայի մի շարք հայկական կազմակերպություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում կոչ է արվում Հայաստանի նախագահին հրաժարվել հայ – թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ նախաստորագրված հայ – թուրքական արձանագրությունները պարունակում են թուրքական հայտնի նախապայմանները. Հայաստանի եւ Թուրքիայի սահմանների «դե յուրե» ճանաչում եւ Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության քննարկման համար հանձնաժողովի ստեղծում: Նրանում նաեւ նշվում է, որ փաստաթղթերը միայն մի մասն են թուրքական կառավարության քաղաքականության, եւ գործընթացն արդեն ցույց է տվել, որ Թուրքիան արձանագրությունների վավերացումը եւ սահմանների բացումը կապում է իր եւս մեկ նախապայմանի հետ. հայակական կողմից Արցախյան հարցում զիջումների:
Հայտարարությունը ստորագրած կազմակերպությունները նշում են, որ Թուրքիան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման նման ճանապարհն ընտրելով, որը պահանջում է արձանագրությունների վավերացում, կստանա Հայաստանի վրա միջազգային-իրավական ճնշում գործադրելու լծակ: Այս կապակցությամբ, Մոսկվայի հայկական կազմակերպությունները կոչ են անում Հայաստանի իշխանություններին չստորագրել արձանագրությունները եւ դուրս գալ արժանի պայմաններ չապահովող առկա բանակցություններից:

6 October 2009 - 13:08 AMT
Armenian organizations in Moscow have released a joint statement urging RA President not to sign Armenian-Turkish Protocols.
Parties claim that initial Protocols signed between Armenia and Turkey contain well-known Turkish preconditions, i.e. de jure recognition of de facto borders and creation of historical committee. Statement also says that documents are just part of Turkish state’s policy, and Turkey links Protocol ratification and border opening with one precondition – Armenian side’s concessions in Karabakh settlement process.
Organizations which signed the statement claim that Protocol ratification will enable Turkey to exert pressures on Armenia. In that connection, they call on RA authorities to refrain from signing Protocols and renounce current negotiation process.