6 Հոկտեմբեր 2009 - 13:42 AMT
ՄԱԿ-ը հրապարակել է ամենամյա զեկույցը, ներկայացնելով աշխարհի երկրների վարկանիշն ըստ մարդկային ներուժի զարգացման ցուցանիշի, որտեղ Հայաստանը 84-րդ տեղում է:
Մարդկային ներուժի զարգացման ցուցանիշը գնահատում է կյանքի մակարդակն աշխարհի տարբեր երկրներում, հիմնվելով այնպիսի ցուցանիշների վրա, ինչպիսիք են կյանքի տեւողությունը, չափահաս բնակչության գրագիտության մակարդակը տարրական, միջին եւ ավագ դպրոցների մակարդակով, ինչպես նաեւ եկամուտների միջին մակարդակը:
Արդյունքւմ Նորվեգիան հայտարարվել է կյանքի համար ամենահարմար երկիրը: Նա գլխավորում է այն 38 երկրների ցուցակը, որոնք ընդգրկված են մարդկային ներուժի զարգացման բարձր ցուցանիշ ունեցող երկրների խմբում: Ադրբեջանն այդ ցուցակում 2009թ. արդյունքում 86-ն է, Ուկրաինան 85-ը, Ղազախստանը` 82-ը, Թուրքիան`79-ը, ՌԴ-ն` 71-ը, Բելառուսը` 68-ը, Լատվիան` 48-ը, Լիտվան` 46-ը, Էստոնիան` 40-ը: 182 երկրներից բաղկացած ցուցակը եզրափակում են Սիեռա-Լեոնեն, Աֆղանստանն ու Նիգերը:
Զեկույցում նշվում է, որ միգրանտների մեծամասնությունը չեն հատում միջազգային սահմանները, այլ փոխում են բնակության վայրը սեփական երկրի սահմաններում: ԸՍտ ՄԱԿ-ի տվյալների, ներքին միգրանտների քանակը 740 մլն է, ինչը գրեթե չորս անգամ գերազանցում է միջազգային միգրանտների թիվը: Վերջիններիս թվում շուրջ 70 մլն զարգացող երկրներից տեղափոխվում են զարգացած երկրներ: Օրինակ, աֆրիկացիների միայն 3 տոկոսն է բնակվում իր երկրի սահմաններից դուրս: 200 մլն միջազգային միգրանտների մեծ մասը զարգացող երկրից տեղափոխվել են մեկ այլ զարգացող երկիր կամ զարգացած երկրից մեկ այլ զարգացած երկիր:

6 Октябрь 2009 - 13:42 AMT
ООН обнародовала ежегодный доклад, представив рейтинг стран мира по индексу развития человеческого потенциала (ИРЧП). Армения в нем занимает 84-е место.
Индекс развития человеческого потенциала (ИРЧП) оценивает уровень жизни в разных странах мира, основываясь на таких показателях, как продолжительность жизни, грамотность взрослого населения на уровне начальной, средней и высшей школы, а также средний уровень доходов.
По итогам рейтингования по ИРЧП Норвегия названа самой подходящей для проживания. Она возглавила список из 38 стран, входящих в группу государств с очень высоким ИРЧП. Азербайджан по уровню человеческого развития по итогам 2009 года на 86-ом месте, Украина занимает 85-е место, Казахстан – 82-е место, Турция – на 79, Российская Федерация на – 71, Беларусь – на 68, Латвия – на 48, Литва – на 46, Эстония – на 40. Замыкают список из 182 стран  Сьерра-Леоне, Афганистан и Нигер.
В отчете отмечается, что большинство мигрантов не пересекают международные границы, а меняют местожительство в пределах собственной страны. По данным ООН, численность внутренних мигрантов составляет 740 миллионов лиц, что почти в четыре раза превышает количество международных мигрантов. Среди последних менее 70 миллионов переезжают из развивающихся стран в развитые страны. Например, лишь 3% африканцев проживают за пределами страны происхождение. Большинство из 200 миллионов международных мигрантов на планете переехали из одной развивающейся страны в такую же другую или из развитой страны в другую развитую страну.