6 Հոկտեմբեր 2009 - 17:01 AMT
«Ի պատասխան այն պնդումներին, որ, իբր, հայկական սփյուռքի մեծ մասը օժանդակում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ նախաստորագրված Արձանագրությունները, ցանկանում եմ նշել, որ ԱՄՆ` Լոս-Անջելեսից մինչեւ Բոստոն եւ Չիկագոյից մինչեւ Մայամի, հայկական սփյուռքի 100 հազար ընտանիքներից, որոնց շրջանում անցկացվել է հարցումը, թե արդյոք նրանք օժանդակում են այդ Արձանագրությունները, հարցվածների 90% այդ փաստաթղթերի դեմ է արտահայտվել»,- այսօր խորհրդարանական նիստի ժամանակ հայտնել է ՀՅ Դաշնակցություն (ՀՅԴ) կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանի խոսքով, նման տրամադրություն գոյություն ունի նաեւ Հայաստանում, եւ որպես օրինակ բերում է այսօրվա համատեղ հայտարարությունը, որը ստորագրվել է Հայաստանի 12 քաղաքական կուսակցությունների կողմից` ներառյալ «Ժառանգությունը» եւ ՀՅԴ-ն, որտեղ հստակ նշվում են բոլոր չորս լուրջ սպառնալիքները, որոնք պարունակվում են այդ Արձանագրություններում:
«Այդ իսկ պատճառով մեր հայտարարության մեջ մենք պահանջում ենք չստորագրել Արձանագրություններն այդ տեսքով եւ դրանց մեջ սպառնալիքները չեզոքացնող փոփոխություններ ներմուծել»,- ընդգծել է ՀՅԴ կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:

6 Октябрь 2009 - 17:01 AMT
«В ответ на утверждения, что, якобы, большая часть армянской диаспоры поддерживает нынешний процесс нормализации армяно-турецких отношений и парафированные Протоколы, хочу отметить, что из 100 тысяч семей армянской диаспоры США, – от Лос-Анджелеса до Бостона и от Чикаго до Майами, среди которых был проведен опрос, поддерживают ли они эти протоколы, 90 % опрошенных высказались против этих документов», – заявил сегодня на парламентском заседании руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян.
По словам Ованнисяна, подобное настроение существует также в Армении и в качестве примера привел сегодняшнее совместное заявление, подписанное со стороны 12-ти политических партий Армении, включая «Наследие» и АРФД, где четко отмечены все те четыре серьезнейшие угрозы, которые содержат в себе данные протоколы.
«Именно поэтому в нашем заявлении мы потребовали не подписывать протоколы в этом виде и внести в них изменения, нейтрализующие вышеуказанные угрозы», – подчеркнул руководитель парламентской фракции АРФД Ваан Ованнисян.