Այսօր խորհրդարանական երեկոյան նիստին «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը քննադատեց մի շարք ԶԼՄներում Արցախի խեղաթյուրված քարտեզների տպագրումը եւ նշեց, որ Արցախի այսօրվա քարտեզն արտացոլում է միայն նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի տարածքը եւ Շահումյանը, ինչը հակասում է ԼՂՀ Սահմանադրությանը եւ ԼՂՀ «ադմինիստրատիվ-տարածքային բաժանման» մասին օրենքի 2-րդ կետին:
Ալավերդյանը նշեց, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի «Վեստի» ռուսական հեռուստաընկերությանը տված վերջին հարցազրույցից պարզ է դառնում, որ այս ամենը ոչ թե հանդիսանում է առանձին ԶԼՄ-ների սխալմունքը, այլ քաղաքականություն, որն ընդունվել եւ իրականացվում է հայաստանյան իշխանությունների կողմից երկար տարիների ընթացքում:
Ալավերդյանը կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին դադարեցնել Արցախի ժողովրդի տարածքային ամբողջականության իրավունքի ոտնահարումը, խստագույնս պահպանել միջազգային չափանիշները ԼՂՀ նկատմամբ, ԼՂՀ հետ հաստատել միջպետական պայմանագրային հարաբերություններ եւ վերջապես` ճանաչել Արցախի անկախությունը` նպաստելով դրա միջազգային ճանաչմանը:
Նա բացատրեց իր պահանջների տրամաբանությունը նրանով, որ նման քայլերը կբացառեն ԼՂՀ անվտանգության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությունները, այդ թվում նաեւ հայ – թուրքական հարաբերությունների ենթատեքստում:

Сегодня на вечернем заседании парламента секретарь парламентской фракции партии «Наследие» Лариса Алавердян раскритиковала публикуемые в ряде СМИ искаженные карты НКР и отметила, что нынешняя карта Арцаха отображает только территорию прежней Нагорно-Карабахской автономной области вместе с Шаумяном, что противоречит Конституции и статье 2 Закона НКР “Об административно-территориальном делении”.
Алавердян отметила, что из последнего интервью президента РА Сержа Саргсяна, данного российскому телеканалу “Вести”, становится ясно, что все это является не ошибкой отдельных СМИ, а политикой, принятой и осуществляемой армянскими властями на протяжении многих лет.
Алавердян призвала руководство РА прекратить ущемление прав народа Арцаха на территориальную целостность и самоопределение, строго соблюдать международные нормы в отношении НКР, установить с НКР межгосударственные договорные отношения и, наконец, признать независимость Арцаха, содействуя его международному признанию.
Она объяснила логику своих требований тем, что такие шаги исключат любые притязания на территориальную целостность и безопасность НКР, в том числе и в контексте армяно-турецких отношений.