Այսօր խորհրդարանական երեկոյան նիստին «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը քննադատեց մի շարք ԶԼՄներում Արցախի խեղաթյուրված քարտեզների տպագրումը եւ նշեց, որ Արցախի այսօրվա քարտեզն արտացոլում է միայն նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի տարածքը եւ Շահումյանը, ինչը հակասում է ԼՂՀ Սահմանադրությանը եւ ԼՂՀ «ադմինիստրատիվ-տարածքային բաժանման» մասին օրենքի 2-րդ կետին:
Ալավերդյանը նշեց, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի «Վեստի» ռուսական հեռուստաընկերությանը տված վերջին հարցազրույցից պարզ է դառնում, որ այս ամենը ոչ թե հանդիսանում է առանձին ԶԼՄ-ների սխալմունքը, այլ քաղաքականություն, որն ընդունվել եւ իրականացվում է հայաստանյան իշխանությունների կողմից երկար տարիների ընթացքում:
Ալավերդյանը կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին դադարեցնել Արցախի ժողովրդի տարածքային ամբողջականության իրավունքի ոտնահարումը, խստագույնս պահպանել միջազգային չափանիշները ԼՂՀ նկատմամբ, ԼՂՀ հետ հաստատել միջպետական պայմանագրային հարաբերություններ եւ վերջապես` ճանաչել Արցախի անկախությունը` նպաստելով դրա միջազգային ճանաչմանը:
Նա բացատրեց իր պահանջների տրամաբանությունը նրանով, որ նման քայլերը կբացառեն ԼՂՀ անվտանգության եւ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությունները, այդ թվում նաեւ հայ – թուրքական հարաբերությունների ենթատեքստում:

6 October 2009 - 17:52 AMT
At today’s parliamentary sitting, Heritage Parliamentary Faction Secretary Larisa Alaverdyan criticized distorted Artsakh maps published by RA Media, noting that current maps include only the territory of ex-Nagorno Karabakh Autonomous Region along with Shahumian, which contradicts the Constitution as well as art. 2 of NKR Law on “Administrative and territorial division”.
According to Alaverdyan, recent interview of RA President Serzh Sargsyan with Vesti Russian TV channel suggests the above to be many year’s policy of Armenian authorities, and not media mistake.
Heritage Parliamentary Faction Secretary Larisa Alaverdyan urged RA government to stop infringement of NKR people’s rights for territorial integrity and self determination, observe international norms, establish international contractual relations with NKR and acknowledge NKR independence, thus contributing to its international recognition.
These actions will preclude any claims to NKR safety and territorial integrity, Alaverdyan concluded.