7 Հոկտեմբեր 2009 - 13:37 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը Հայաստանի եւ Թուրքիայի փոխարեն արդեն որոշված է գերտերությունների կողմից: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Սոցիոմետր» կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը: Նրա խոսքով, գերտերությունները գլոբալ հաղորդակցման նոր համակարգ են ստեղծում: «Երկու նոր գլոբալ տրանսպորտային մայրուղիներ Հայաստանով են անցնելու, մեկը` հորիզոնական, որը կկապի սեւծովյան ավազանի երկրները Եվրոպայի, Ասիայի ու Աֆրիկայի հետ, մյուսը` ուղղահայաց, որով Ռուսաստանը Հայաստանի տարածքով ելք կունենա դեպի Իրան եւ Հնդկաստան»,- ասել է Ահարոն Ադիբեկյանը` ավելացնելով, որ ոչ Հայաստանը, ոչ էլ նրա հարեւան երկրները չեն կարողանա դիմակայել այդ գործընթացին:
Ադիբեկյանի խոսքով, բացի վերը նշված ավտոճանապարհներից Ռուսաստանը նաեւ ծրագրում է ստեղծել «Հյուսիս-Հարավ» երկաթուղային միջանցքները` «Ադլեր-Սուխումի-Թբիլիսի-Գյումրի-Կարս», «Ադլեր-Սուխումի-Թբիլիսի-Երեւան-Մեղրի-Իրանական Ջուղա», «Դերբենտ-Բաքու-Աստարա-Էնզելի», «Դերբենտ-Բաքու-Իջեւան-Երեւան-Գյումրի-Կարս», «Ռուսաստան-Ղազախստան-Հնդկաստան» եւ «Ռուսաստան-Մոնղոլիա-Չինաստան»:
Ահարոն Ադիբեկյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի բնակիչների 40% անտարբեր է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի նկատմամբ, քանի որ երկրների միջեւ սահմանի բացումը ոչ մի կերպ չի ազդելու նրանց կյանքի եւ գործունեության վրա: Նա նաեւ նկատել է, որ մնացած 60% բաժանվում է 2 խմբի` առաջին խմբին սահմանի բացումը սեփական բիզնեսը զարգացնելու նոր հնարավորություն կընձեռի, իսկ երկրորդին կվնասի, քանի որ Հայաստանի բիզնեսը դեպի նոր շուկաներ է կողմնորոշվելու: «Այսօր աշխարհատնտեսությունը գերակայում է աշխարհաքաղաքականության նկատմամբ»,- նշել է սոցիոլոգը:
Ադիբեկյանը նաեւ հայտնել է, որ հայ ժողովուրդը սեփական մտածելակերպի զոհն է, քանի որ այն չափազանց սահմանփակ է: «Հայաստանը պետք է անի ամեն հնարավոր բան, որպեսզի շահույթով դուրս գա այդ իրադրությունից, այլ ոչ թե պարտված»,- ընդգծել է հայ սոցիոլոգը:

7 October 2009 - 13:37 AMT
The issue of normalization of Armenian-Turkish relations had been already settled for Armenia and Turkey by superpowers, Aharon Adibekyan , Sociometer center director told a news conference in Yerevan today.
According to him, the superpowers create a new system of global communication: two new global transportation routes pass via Armenia, one horizontal, which will connect the Black Sea countries with Europe, Asia and Africa; the other one vertical, through which Russia will get access through the territory of Armenia to Iran and India, ” Aharon Adibekyan said, adding that neither Armenia, nor any neighboring country will be able to resist the process.
According to him, besides the those highways Russia also projects to establish rail corridors “North-South “: “Adler-Sukhumi-Tbilisi-Kars-Gyumri”, ” Adler-Sukhumi-Tbilisi-Yerevan-Meghri-Iranian Julfa “, ” Derbent-Baku-Anzali-Astara-Enzeli “, ” Derbent-Baku-Ijevan-Yerevan-Gyumri-Kars “, ” Russia-Kazakhstan-India “and” Russia-Mongolia-China “.
According to Aharon Adibekyan, 40 per cent of Armenia’s population are indifferent to the process of normalization of Armenian-Turkish relations, since, in his opinion, opened borders will not affect their lives or activities. The remaining 60 per cent are divided into 2 groups: the first group will receive a new opportunity to develop their businesses, and the second group will suffer, since the whole Armenia’s business will re-directed to new markets. “Today, geo-economics prevails over geopolitics,” sociologist said.
“Armenia must do everything to get out of this situation and win, not lose,” the Armenian sociologist stressed.