7 Հոկտեմբեր 2009 - 13:37 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը Հայաստանի եւ Թուրքիայի փոխարեն արդեն որոշված է գերտերությունների կողմից: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Սոցիոմետր» կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը: Նրա խոսքով, գերտերությունները գլոբալ հաղորդակցման նոր համակարգ են ստեղծում: «Երկու նոր գլոբալ տրանսպորտային մայրուղիներ Հայաստանով են անցնելու, մեկը` հորիզոնական, որը կկապի սեւծովյան ավազանի երկրները Եվրոպայի, Ասիայի ու Աֆրիկայի հետ, մյուսը` ուղղահայաց, որով Ռուսաստանը Հայաստանի տարածքով ելք կունենա դեպի Իրան եւ Հնդկաստան»,- ասել է Ահարոն Ադիբեկյանը` ավելացնելով, որ ոչ Հայաստանը, ոչ էլ նրա հարեւան երկրները չեն կարողանա դիմակայել այդ գործընթացին:
Ադիբեկյանի խոսքով, բացի վերը նշված ավտոճանապարհներից Ռուսաստանը նաեւ ծրագրում է ստեղծել «Հյուսիս-Հարավ» երկաթուղային միջանցքները` «Ադլեր-Սուխումի-Թբիլիսի-Գյումրի-Կարս», «Ադլեր-Սուխումի-Թբիլիսի-Երեւան-Մեղրի-Իրանական Ջուղա», «Դերբենտ-Բաքու-Աստարա-Էնզելի», «Դերբենտ-Բաքու-Իջեւան-Երեւան-Գյումրի-Կարս», «Ռուսաստան-Ղազախստան-Հնդկաստան» եւ «Ռուսաստան-Մոնղոլիա-Չինաստան»:
Ահարոն Ադիբեկյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանի բնակիչների 40% անտարբեր է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի նկատմամբ, քանի որ երկրների միջեւ սահմանի բացումը ոչ մի կերպ չի ազդելու նրանց կյանքի եւ գործունեության վրա: Նա նաեւ նկատել է, որ մնացած 60% բաժանվում է 2 խմբի` առաջին խմբին սահմանի բացումը սեփական բիզնեսը զարգացնելու նոր հնարավորություն կընձեռի, իսկ երկրորդին կվնասի, քանի որ Հայաստանի բիզնեսը դեպի նոր շուկաներ է կողմնորոշվելու: «Այսօր աշխարհատնտեսությունը գերակայում է աշխարհաքաղաքականության նկատմամբ»,- նշել է սոցիոլոգը:
Ադիբեկյանը նաեւ հայտնել է, որ հայ ժողովուրդը սեփական մտածելակերպի զոհն է, քանի որ այն չափազանց սահմանփակ է: «Հայաստանը պետք է անի ամեն հնարավոր բան, որպեսզի շահույթով դուրս գա այդ իրադրությունից, այլ ոչ թե պարտված»,- ընդգծել է հայ սոցիոլոգը:

Вопрос нормализации армяно-турецких отношений уже решен за Армению и Турцию сверхдержавами. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директора центра «Социометр» Агарон Адибекян. По его словам, сверхдержавы создают новую систему глобальной коммуникации. «Две новые глобальные транспортные магистрали пройдут через Армению, одна горизонтальная, которая свяжет страны черноморского бассейна с Европой, Азией и Африкой, другая вертикальная, через которую Россия по территории Армении получит выход в Иран и Индию», – сказал Агарон Адибекян, добавив, что ни Армения, ни ее соседние страны не смогут противостоять данному процессу.
По его словам, кроме вышеуказанных магистралей Россия также планирует создать железнодорожные коридоры «Север-Юг»: «Адлер-Сухуми-Тбилиси-Гюмри-Карс», «Адлер-Сухуми-Тбилиси-Ереван-Мегри-Иранская Джульфа», «Дербент-Баку-Астара-Энзели», «Дербент-Баку-Иджеван- Ереван-Гюмри-Карс», «Россия-Казахстан-Индия» и «Россия-Монголия-Китай».
Агарон Адибекян также отметил, что 40% жителей Армении безразличны к процессу нормализации армяно-турецких отношений, поскольку открытие границы между странами никак не повлияет на их жизнь или деятельность. Он также заметил, что остальные 60% делятся на 2 группы: первой группе это даст новую возможность развить свой бизнес, а второй навредит, поскольку весь бизнес Армении переориентируется на новые рынки. «Сегодня геоэкономика превалирует над геополитикой», – отметил социолог.
Адибекян также заявил, что армянский народ является жертвой своего мышления, поскольку оно очень ограничено. «Армения должна сделать все, чтобы выйти из этой ситуации с выигрышем, а не в проигрыше», – подчеркнул армянский социолог.