7 Հոկտեմբեր 2009 - 14:20 AMT
Զալցբուրգի համալսարանի (Գերմանիա) հայագիտական հետազոտությունների ամբիոնի վարիչ, դոկտոր Յասմին Դում-Թրագուտին շնորհվեց ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր դոկտորի կոչում: Հոկտեմբերի 7-ին՝ ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստում հատուկ ընդգծվեց դոկտոր Դում-Թրագուտի վաստակը հայագիտության ասպարեզում, նշվում է ՀՀԳԱԱտեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի հաղորդագրություն մեջ:
Հայագիտության ոլորտում Յասմին Դում-Թրագուտի հետազոտությունները նվիրվածեն ժամանակակիցհայերենի քերականությանը, հայբարբառագիտությանը, հայ գյուղատնտեսական տերմինաբանությանը, հանրալեզվաբանությանը:
Նա կազմակերպել է հայագիտական 7 գիտաժողով, ղեկավարել է Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողների դիպլոմային աշխատանքները: Հրատարակել է հայագիտության գծով գրքեր եւ հոդվածներ, հայերեն դասագիրք, խմբագրել ժողովածուներ: 2009թ. հրատարակել է հայերենի քերականության վերաբերյալ 600 էջանոց ստվարածավալ ուսումնասիրություն: Գրաբարից գերմաներեն է թարգմանել 13-րդ դարի ,Բժշկարան ձիոյե գիրքը, կազմել ծանոթագրություններ, մասնագիտական տերմինների բառարան: Այժմ գրաբարից գերմաներեն է թարգմանում, Ախթարքե ժողովածուն:

7 Октябрь 2009 - 14:20 AMT
Известному арменоведу, заведующему кафедрой арменоведческих исследований Зальцбургского университета (Германия), доктору Ясмин Дум-Трагут присвоено звание почетного доктора Национальной Академии Наук (НАН) Армении.
Как отмечается в сообщении информационно-аналитического центра НАН, на заседании президиума НАН были подчеркнуты заслуги Дум-Трагут в области арменоведения.
Труды Дум-Трагут посвящены современной армянской грамматике, армянской диалектологии, армянской сельскохозяйственной терминологии, общему языкознанию. Исследователь организовала семь арменоведческих научных конференций, руководил дипломными работами студентов Ереванского государственного университета.
В 2009 году она опубликовала 600-страничное исследование по армянской грамматике. С грабара (древнеармянский язык) на немецкий язык перевела медицинский труд (13 век), составила словарь специализированных терминов.