7 Հոկտեմբեր 2009 - 15:16 AMT
Հայաստանը կարեւոր նշանակություն է տալիս անվտանգության ոլորտում կադրերի պատրաստմանը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: «Հայաստանում արդեն սկսվել է բոլոր մարզերում անվտանգության ռազմավարական զարգացման հայեցակարգի մշակման գործընթացը»,- հաղորդել է Արթուր Բաղդասարյանը: Նրա խոսքով, անվտանգության ոլորտում Հայաստանը համագործակցություն է իրականացնում երեք ուղղությամբ` Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցություն, որի շրջանակներում ծրագրված է 600 կոնկրետ միջոցառում, Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցություն, որը նախատեսում է 122 կետերի կատարում, որոնցից 84-ն արդեն իրականացվել են: «Մեր համագործակցության երրորդ ուղղությունը համագործակցությունն է ՀԱՊԿ հետ: Այդ ուղղությամբ արդեն լուրջ աշխատանք է կատարվել»,- նկատել է ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը: Ինչպես նա հաղորդել է, որ այդ երեք ուղղություններով 2009-2011թթ. ծրագրված է 400 միջոցառումների իրականացում:
Բացի դրանից, ինչպես նշել է Արթուր Բաղդասարյանը, ներքին պետական վավերացման փուլում է գտնվում մի պայմանագիր, որը վերաբերում է Հայաստանի իրավապահ մարմինների կադրերի պատրաստման եւ վերապատրաստման խնդիրներին:

Армения придает важное значение подготовке кадров в сфере безопасности. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян. «В Армении уже начался процесс разработки и принятия концепции стратегического развития безопасности во всех областях»,- сообщил Артур Багдасарян. По его словам, в сфере безопасности Армения осуществляет сотрудничество в трех направлениях – сотрудничество Армения – ЕС, в рамках которого запланировано 600 конкретных мероприятий, сотрудничество Армения-НАТО, которое предусматривает выполнение 122 пунктов, 84 из которых уже выполнены.”Третьим направлением нашего сотрудничества является сотрудничество с ОДКБ. В этом направлении уже проделана серьезная работа”,- заметил секретарь Совета национальной безопасности РА. Как сообщил Артур Багдасарян, в этих трех направлениях на 2009-2011 гг. запланировано осуществление около 400 мероприятий.
Кроме этого, на этапе внутригосударственной ратификации находится договор, касающийся проблем подготовки и переквалификации кадров правоохранительных органов Армении.