7 Հոկտեմբեր 2009 - 15:59 AMT
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ-ում կառավարական ժամի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, պատասխանելով «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ, պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանի այն հարցին, թե վերլուծում է արդյոք ՀՀ կառավարությունը հայ-թուրքական սահմանի բացման հնարավոր տնտեսական հետեւանքները, նշել է, որ նման աշխատանքներ կատարվել են եւ այժմ էլ ընթացքի մեջ են:
«ՀՀ յուրաքանչյուր նախարարություն հրահանգ է ստացել նախագահ Սարգսյանից նման ուսումնասիրություններ անցկացնելու վերաբերյալ, եւ հասկանալի է, որ այդ նյութերի մեծ մասը գաղտնի է պահվում, քանի որ խոսքը գնում է Հայաստանի ազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի մասին»,-ասել է վարչապետը:
Սարգսյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունն օգտագործում է նաեւ քաղաքական կուսակցությունների ներկայացրած վերլուծական նյութերը: Մասնավորապես, վարչապետը հղում է արել ՀՅԴ-ի նախապատրաստած նյութին, որտեղ, ըստ նրա, շատ կարեւոր գաղափարներ կան:
Վարչապետը նշել է նաեւ, որ նման աշխատանքները տեւական բնույթ են կրում եւ դեռեւս շատ անելիք կա այդ ուղղությամբ, օրինակ, հարկավոր է մշակել օրինագծեր եւ հաստատել դրանք խորհրդարանում, որպեսզի սահմանի բացումից հետո առավելագույնս նվազեցվեն հնարավոր ռիսկերը:

On October 7, RA prime minister Tigran Sargsyan , responding during a “government hour” at the National Assembly of Armenia, to a question of the chairman of the Heritage Party, MP Armen Martirosyan whether the government of Armenia analyze possible economic consequences of the opening of the Armenian-Turkish border, mentioned that the works are carried out.
“Each ministry has been directed by the RA President Serzh Sargsyan to conduct such a study, and most of these materials are kept secret,” the Prime Minister said.
Tigran Sargsyan added that the government use the analytical materials provided by the Armenian political parties, in particular, by the ARF, which, contained very important ideas.
The Prime Minister also stressed that these works are to be continued and still much has to be done, in order to minimize possible risks may occur after opening of the border.