Հոկտեմբերի 8-ին Երեւանի կենտրոնում տեղի է ունեցել «Միացում» ազգային նախաձեռնության բողոքի ակցիան` ընդդեմ Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման ու Մադրիդյան սկզբունքների:
Բողոքի ակցիան ուղեկցվում էր ստորագրահավաքով եւ թղթերի հրկիզմամբ, որոնց վրա գրված էր` «Ո’չ թուրքական արձանագրություններին» եւ «Ո’չ Մադրիդյան սկզբունքներին»:
Բողոքի ակցիային մասնակցում էին կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը եւ ազգային-ազատագրական պայքարի մասնակից Ալեք Ենիգոմշյանը:
Լրագրողների հետ զրույցում Տիգրան Խզմալյանն ասել է նաեւ, որ նման միջոցառումները տեւական բնույթ կկրեն եւ նախատեսվում է բողոքի նման ակցիաներ կազմակերպել ՀՀ բոլոր մարզերում: «Մեր բողոքի ցույցերն ուղղված են հայ ժողովրդի զգոնությունն արթնացնելուն եւ կոչ են անում ընդդիմանալ հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա գործընթացին»:

8-го октября, в центре Еревана состоялась акция протеста национальной инициативы “Миацум” против подписания армяно-турецких Протоколов и против Мадридских принципов.
Акция протеста сопровождалась сбором подписей и сожжением листков бумаг, на которых было написано: “Нет турецким Протоколам” и “Нет Мадридским принципам”.
В акции протеста участвовали армянский кинорежиссер Тигран Хзмалян, депутат от парламентской фракции партии “Наследие” Заруи Постанджян и участник освободительной борьбы за Нагорный Карабах Алек Енигомшян.
Во время беседы с журналистами Тигран Хзмалян отметил, что подобные мероприятия будут носить продолжительный характер и планируется провести аналогичные акции протеста также во всех областях РА. “Наши акции протеста направлены на то, чтобы разбудить бдительность армянского народа и призвать его выступить против нынешнего процесса армяно-турецких отношений”.