«Մեր քաղաքական դաշտը վերահսկվում է կողմնակի ուժերի կողմից, հարկավոր է ամեն ինչ անել, դրանից ազատվելու համար»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Միացում» ազգային նախաձեռնության առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Անդրադառնալով Հայ ազգային կոնգրեսի հետ համագործակցությանը, նա նշել է, որ «Միացումն» ու ՀԱԿ-ը երբեք չեն համարվել միասնական մարմին` «Մենք ուղղակի պայքարել ենք նույն դաշտում եւ երբեք չենք լքել այն»:
Ըստ Սեֆիլյանի, առաջիկայում կձեւավորվի նոր ընդդիմադիր օղակ, որը կկրի իր մեջ հայ ժողովրդի ուժը եւ կգլխավորի ժողովրդական շարժումը: Նա նաեւ հավելել է, որ դա լինելու է անկուսակցականների շարժում, ինչը բոլորովին էլ չի նշանակում, թե այս կամ այն կուսակցության անդամներ չեն կարող մասնակցել դրան:
Սեֆիլյանը նշել է, որ վերջին 15 տարվա փորձը ցույց տվեց, որ համագործակցությունն այլ կուսակցությունների հետ ոչ մի արդյունք չի տալիս, քանի որ այ «բնռապետական ռեժիմի» պայմաններում ոչ մի կուսակցություն չի կարող կայանալ:
Սեֆիլյանն ասել է, որ ապագա շարժման նպատակը լինելու է ոչ թե հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացի ձախողումը, այլ բարոյական ռեժիմի ստեղծումը: «Մեր նպատակն է հիմնվել ազգի ներուժի վրա, որի օգնությամբ կտապալվի գործող ռեժիմը»,-ասել է «Միացում» նախաձեռնության առաջնորդը:

8 Октябрь 2009 - 08:38 AMT
«Наше политическое поле контролируется посторонними силами, нужно сделать все, чтобы избавится от них», – на пресс-конференции в Ереване заявил лидер национальной инициативы «Миацум» Жирайр Сефилян.
Говоря о сотрудничестве с Армянским национальным конгрессом (АНК), он отметил, что движение «Миацум» и АНК не когда не считали себя единым организмом: «Мы просто боролись на одном поле и никогда не покидали его».
По словам Сефиляна, в ближайшее время сформируется новое оппозиционное звено, которое будет нести в себе силу армянского народа и возглавит народное движение. Он также добавил, что это будет движение беспартийных, что отнюдь не означает, что в нем не могут участвовать представители той или иной партии.
Жирайр Сефилян отметил, что опыт последних 15 лет показал, что сотрудничество с другими партиями не приносит никакого результата, так как в условиях нынешнего «тоталитарного режима» никакая партия не может состояться.
Жирайр Сефилян подчеркнул, что цель будущего движения состоит не в том, чтобы провалить нынешней процесс нормализации армяно-турецких отношений, а создание высоконравственного режима. «Наша цель – опереться на потенциал нации, с помощью которого будет свергнут существующий режим», – добавил лидер национальной инициативы «Миацум».