«Մեր քաղաքական դաշտը վերահսկվում է կողմնակի ուժերի կողմից, հարկավոր է ամեն ինչ անել, դրանից ազատվելու համար»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Միացում» ազգային նախաձեռնության առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Անդրադառնալով Հայ ազգային կոնգրեսի հետ համագործակցությանը, նա նշել է, որ «Միացումն» ու ՀԱԿ-ը երբեք չեն համարվել միասնական մարմին` «Մենք ուղղակի պայքարել ենք նույն դաշտում եւ երբեք չենք լքել այն»:
Ըստ Սեֆիլյանի, առաջիկայում կձեւավորվի նոր ընդդիմադիր օղակ, որը կկրի իր մեջ հայ ժողովրդի ուժը եւ կգլխավորի ժողովրդական շարժումը: Նա նաեւ հավելել է, որ դա լինելու է անկուսակցականների շարժում, ինչը բոլորովին էլ չի նշանակում, թե այս կամ այն կուսակցության անդամներ չեն կարող մասնակցել դրան:
Սեֆիլյանը նշել է, որ վերջին 15 տարվա փորձը ցույց տվեց, որ համագործակցությունն այլ կուսակցությունների հետ ոչ մի արդյունք չի տալիս, քանի որ այ «բնռապետական ռեժիմի» պայմաններում ոչ մի կուսակցություն չի կարող կայանալ:
Սեֆիլյանն ասել է, որ ապագա շարժման նպատակը լինելու է ոչ թե հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացի ձախողումը, այլ բարոյական ռեժիմի ստեղծումը: «Մեր նպատակն է հիմնվել ազգի ներուժի վրա, որի օգնությամբ կտապալվի գործող ռեժիմը»,-ասել է «Միացում» նախաձեռնության առաջնորդը:

8 October 2009 - 08:38 AMT
Armenian political field is under control of third forces which should be pushed away, according to Miatsum initiative leader Zhirayr Sefilyan.
“A new opposition movement will be formed in Armenia soon. It will unite the Armenian people and lead the national movement. Although it will be a non-partisan movement, representative of different parties can join it,” Sefilyan told a news conference on Thursday.
As to cooperation with the Armenian National Congress, he said Miatsum is an independent structure. “We just fought on the same part of the battlefield,” he said.
Sefilyan said that 15 years of collaboration with the other parties produced no result, since “no party can gain power under the current totalitarian regime.”
“The goal of the movement will not be frustration of Armenian-Turkish reconciliation but formation of a regime of high moral standards,” he concluded.