ՀՅԴ-ն վճռական է իր պայքարում Հայ-թուրքական արձանագրությունների դեմ: Այդ մասին Երեւանում կայացած «Նախաստորագրած Արձանագրություններ եւ հայ-թուրքական հարաբերություններ: Ազգային պետական շահեր եւ մարտահրավերներ» թեմայով մամլո ասուլիսի ընթացքում, հայտարարել է ՀՅԴ-յի Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը:
«Ներքաղաքական խորհրդատվությունների եւ քննարկումների համար նախատեսված 6 շաբաթվա ժամկետը մոտենում է ավարտին: Հայաստանում եւ Սփյուռքում հայ ժողովուրդը լուրջ պահեր է ապրում, եւ այս փուլում յուրաքանչուր հայ պատասխանատու է ամեն քայլի եւ հայտարարության համար», – սասել է Հրանտ Մարգարյանը, կոչ անելով զսպել կրքերը: Նա ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը` «հայ ժողովրդի համար բաց նյարդ է» եւ այդ հանգամանքը անհրաժեշտ էր հաշվի առնել: Նա նշել է, որ Սփյուռքում կայացած նախագահի հանդիպումները հակազդեցություն է «այդ բաց նյարդի գրգռմանը»:
«Մեր պայքարը` աթոռակռիվ չէ: Մինչեւ Արձանագրությունների ստորագրումը եւ վավերացումըդեռ ժամանակ կա: Մենք պատրաստ ենք Հայաստանի ղեկավարության հետ միասին ելք գտնել այդ իրադրությունից, սակայն եթե դա չհաջողվի մեզ` մենք առաջ կընթանանք», – ասել է նա, ավելացնելով, որ ՀՅԴ-ն չի վարու երկակի խաղեր:

АРФ Дашнакцутюн решительна в борьбе против принятия Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений. Об этом в ходе состоявшихся в Ереване обсуждений по теме «Парафированные Протоколы и армяно-турецкие отношения: Национально-государственные интересы и вызовы» заявил представитель Бюро АРФД Грант Маргарян.
“Предусмотренный для внутриполитических консультаций и обсуждений шестинедельный срок подходит к концу. И в Армении, и в Диаспоре армянский народ переживает серьезный момент, и на этом этапе каждый армянин ответствен за каждый свой шаг и каждое заявление”, – сказал Грант Маргарян, призвав все силы попридержать страсти. Он подчеркнул, что вопрос Геноцида армян – «открытый нерв армянской нации», и это обстоятельство необходимо было учитывать. Как отметил представитель Бюро АРФД, состоявшиеся в Диаспоре акции протеста в ходе всеармянского турне президента Армении являются противодействием «раздражению этого открытого нерва».
«Наша борьба – не борьба за кресло. До подписания и ратификации Протоколов еще есть время. Мы готовы вместе с руководством Армении попытаться найти выход из этой ситуации, но если это не удастся, мы будем идти вперед”,- сказал Грант Маргарян, добавив, что АРФД не играет в двойные игры.