Դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելով Թուրքիայի հետ, Հայաստանն առաջին հերթին պետք է հասկանա, որ երկրների միջեւ չկան հարաբերություններ, կա հակամարտություն: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Միացում» ազգային նախաձեռնության առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանը: Ըստ նրա, հարաբերությունների կարգավորումը Երեւանի ու Անկարայի միջեւ անհնար է, քանի դեռ մի երկրի նպատակն է` ոչնչացնել մյուսին: Նա նաեւ նշել է, որ միջնորդների առկայությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, արդեն իսկ խախտում է հավասարակշռությունը տարածաշրջանում եւ սպառնում է Հարավային Կովկասի անվտանգությանը:
«Գլխավոր թերությունն այն է, որ մեր ժողովուրդը միասնական չէ»,-ասել է Սեֆիլյանը` հավելելով, որ միակ դրականն այն է, որ Հայաստանի սահմանները հսկում են հայկական զորքերը:
«Հայ ժողովրդի ողջ ուշադրությունը սեւեռվել է Հայ-թուրքական արձանագրությունների վրա, եւ մենք չենք նկատում այն վտանգը, որ սպառնում է երկրին»,-ասել է Ժ.Սեֆիլյանը` հավելելով, որ Արձանագրությունները «պտտվում են» ղարաբաղյան հակամարտության եւ 7 շրջաններն Ադրբեջանին հանձնելու շուրջ: «Թուրքական կողմն արդեն բազմիցս է հայտարարել, որ քանի դեռ Ղարաբաղի հարցը լուծված չէ, առաջընթաց հայ-թուրքական հարաբերություններում չի լինի»,-ասել է նա: Ընդ որում նա նշել է, որ Հայաստանին սպառնացող գլխավոր վտանգը շրջանների հանձնումն է:

8 Октябрь 2009 - 10:43 AMT
Устанавливая дипломатические отношения с Турцией, Армения в первую очередь должна понять, что между странами нет никаких отношений – есть конфликт. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер национальной инициативы «Миацум» Жирайр Сефилян. По его словам, нормализация отношений между Ереваном и Анкарой невозможна, пока цель одной страны – уничтожить другую. Он также заметил, что наличие посредников в нормализации армяно-турецких отношений, уже нарушает равновесие в регионе и угрожает безопасности на Южном Кавказе.
“Главный минус для страны в том, что наш народ не консолидирован”, – сказал Сефилян, добавив, что единственным плюсом является то, что границы Армении контролируются армянскими войсками.
“Все внимание армянского народа сфокусировалось на армяно-турецких Протоколах, и мы не замечаем той опасности, которая угрожает стране», – отметил Жирайр Сефилян, добавив, что Протоколы “крутятся” вокруг карабахского конфликта и сдачи 7 районов Азербайджану. “Турецкая сторона уже неоднократно заявляла, что пока карабахский вопрос не будет решен, прогресса в нормализации армяно-турецких отношений не будет”, – подчеркнул он. При этом отметил, что главная опасность, которая угрожает безопасности Армении, это сдача районов.