8 Հոկտեմբեր 2009 - 11:21 AMT
Հայոց ցեղասպանության հետ կապված խնդիրն առաջացավ այն պահից, երբ այդ հարցը գերակա դարձավ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության համար: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը: Ըստ նրա, ՀՀ իշխանությունները պետք է սատարեն Սփյուռքին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարում: Նա նաեւ ասել է, որ Հայ-թուրքական արձանագրությունների պատմական հարցերով ենթահանձնաժողով ստեղծելու մասին կետը կասկածների տեղիք է տալիս:
Արզումանյանը գտնում է նաեւ, որ հայ-թուրքական սահմանն անհրաժեշտ է բացել` նշելով, որ «այսօրվա քաղաքակիրթ աշխարհում նորմալ չէ փակ սահման ունենալը»:
Սակայն, ըստ Արզումանյանի, բաց սահման ունենալու համար բոլորովին էլ պարտադիր չէ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել, մեկը մյուսի հետ կապ չունի:

8 Октябрь 2009 - 11:21 AMT
Проблема с признанием Геноцида армян появилась с того дня, когда этот вопрос стал приоритетным для внешней политики Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил бывший министр иностранных дел Армении Александр Арзуманян. По его словам, армянские власти должны поддержать Диаспору в ее борьбе за признание Геноцида армян. Он также обратился к одному из пунктов армяно-турецких Протоколов, где говорится о создании комиссии по историческим вопросам, заявив, что это уже дает пищу для сомнений.
Арзуманян также считает необходимостью открытие армяно-турецкой границы, отмечая, что «в сегодняшнем цивилизованном мире ненормально иметь закрытие границы».
Однако, по мнению Арзуманяна, для того, чтобы иметь открытую границу совсем не обязательно устанавливать дипломатические отношения и одно к другому не имеет никакого отношения.