«Ցավալի է տեսնել, որ Հայաստանի նախագահն օտարերկրյա ոստիկանությանը խնդրում է պաշտպանել իրեն իր իսկ հայրենակիցներից»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը` մեկնաբանելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի համահայկական ուղեւորության ժամանակ հայկական համայնքների բողոքի ցույցերը հայ-թուրքական Արձանագրությունների առաջիկա ստորագրման դեմ: Նրա խոսքով, հայկական իշխանությունները պետք է Սփյուռքի կարծիքի հետ հաշվի նստեն Հայոց ցեղասպանության հարցում, սակայն հայկական համայնքների ներկայացուցիչներն իրավունք չունեն Հայաստանի նախագահից որեւէ գործողություներ պահանջել հայ-թուրքական հարաբերությունների կամ երկրների միջեւ սահմանի բացման հարցում, քանի որ այդ հարցը պետք է լուծի ինքը` Հայաստանը:
Արզումանյանը նաեւ նշել է, որ Սերժ Սարգսյանը կանի ամեն ինչ, որպեսզի չզրկվի նախագահական աթոռից` ներառյալ հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումը, եթե անգամ դա հակասի պետության շահերին:
«Իր նախագահության առաջին իսկ օրվանից Սերժ Սարգսյանը սկսեց մի գործընթաց, որը բարենպաստ չի Հայաստանի համար»,- նշել է Արզումանյանը: Նա նաեւ վստահորեն հայտնել է, որ ՀՀ նախագահն իր պաշտոնը կլքի նախքան իր նախագահական ժամկետի ավարտը:
Մեկնաբանելով ՀՅ Դաշնակցության` ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանին ուղղված հրաժարական տալու պահանջը, Արզումանյանն ասել է, որ Նալբանդյանի փոխարեն կարող էր լինել ցանկացած այլ նախարար: «Նույն հաջողությամբ կարելի է պահանջել գյուղատնտեսության նախարարի հրաժարականը»,- նկատել է նա:

8 Октябрь 2009 - 12:17 AMT
«Больно смотреть, как президент Армении просит иностранную полицию защитить себя от своих же соотечественников»,- сказал на пресс-конференции в Ереване бывший министр иностранных дел Армении Александр Арзуманян, комментируя акции протеста армянских общин в связи с предстоящим подписанием армяно-турецких Протоколов во время Всеармянского турне президента РА Сержа Саргсяна. По его словам, армянские власти должны считаться с мнением Диаспоры в вопросе Геноцида армян, но представители армянских общин не имеют права требовать каких-либо действий от президента Армении в вопросе нормализации армяно-турецких отношений или открытия границы между странами, поскольку этот вопрос должна решить сама Армения.
Арзуманян также отметил, что Серж Саргсян сделает все, чтобы не лишиться президентского кресла, включая подписание армяно-турецких Протоколов, даже если это будет противоречить интересам государства.
«С самого же первого дня своего президентства Серж Саргсян начал процесс, который неблагоприятен для Армении», – отметил Арзуманян. Он также уверенно заявил, что президент РА покинет свой пост еще до окончания своего президентского срока.
Комментируя требование АРФ Дашнакцутюн об отставке главы МИД Эдварда Налбандяна, Арзуманян сказал, что на месте Налбандяна мог бы быть любой другой министр. «С таким же успехом можно потребовать отставку министра сельского хозяйства» – заметил он.