Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, Ազգայինանվտանգության խորհրդինախագահՍերժ Սարգսյաննօրվա առաջին կեսինհրավիրել էԱզգայինանվտանգությանխորհրդի ընդլայնված նիստ, որին բացի Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամներից մասնակցել են նաեւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը եւ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:Ազգային անվտանգությանխորհրդինիստում քննարկվելէՀայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանգործընթացի ներկափուլնու այդուղղությամբ մերերկրիառաջիկաանելիքները, ամփոփվել են հայ-թուրքականհարաբերությունների կարգավորմանգործընթացի շուրջ ծավալված հանրային քննարկումները, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի համահայկական ուղեւորությունն աշխարհի խոշոր հայկական համայնքներ:
«Եկել էժամանակն ամփոփելուշուրջվեց շաբաթտեւած հանրային քննարկումները: Ավարտվել է նաեւ իմ համահայկական ուղեւորությունը, որի ընթացքում հնարավորություն ունեցա ծանոթանալու Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների կարծիքներին, մտահոգություններին ու առաջարկություններին: Այսօր ես ձեր ուշադրությանը կներկայացնեմ այդ ուղեւորությունից ստացած իմ տպավորություններն ու եզրակացությունները: Այնուհետեւ կանդրադառնանք Հայաստան-Թուրքիա նախաստորագրված արձանագրությունների ստորագրման խնդիրներին եւ գործընթացի հաջորդ փուլերին: Մեկ շաբաթվաընթացքումես այցելեցի հայկական սփյուռքի առանցքային կենտրոններ` Փարիզ, Նյու Յորք, Լոս Անջելես, Բեյրութ եւ Դոնի Ռոստով: Յուրաքանչյուր վայրում կայացան տարածաշրջանային հանդիպումներ, որոնց ներկա էին յուրաքանչյուր տարածաշրջանում գործող հայկական ազգային կառույցների եւ առանձին համայնքների ներկայացուցիչներ: Ի սկզբանե մենք գիտակցում էինք, որ անհնար կլինի ապահովել ներկայացվածության այնպիսի մակարդակ, որը կբավարարի բոլորին: Բայցեւայնպես, կարծում եմ, մեզ հաջողվեց ապահովել հրավիրյալների այնպիսի շրջանակ, որը թույլ տվեց ապահովել կարծիքների ու մոտեցումների լայն սպեկտր»,- ասել է Հայաստանի նախագահը` բացելով նիստը: Նրա խոսքով, Սփյուռքում կայացած քննարկումները չափազանց կարեւոր էին կարեւոր էին նախաստորագրումից ստորագրում, ստորագրումից վավերացում եւ վավերացումից իրագործում բարդ եւ աշխատատար շղթայի յուրաքանչյուր օղակում ռազմավարությունն ու մարտավարությունը ծրագրավորելու առումով:
«Հայաստանն ունի անհրաժեշտ ռեսուրսներ` մոբիլիզացնելու, նաեւ Սփյուռքի ներուժը լիարժեք կերպով օգտագործելու համար»,- ասել է պետության ղեկավարը: Սերժ Սարգսյանն ավելացրել է, որ ինքը հնարավորություն ուներ եւս մեկ անգամ ապացուցելու, որ Արձանագրությունները չեն կարող դիտարկվել որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Հայաստանի բանակցային դիրքերը կաշկանդող փաստաթղթեր: «Ես վերահաստատեցի մեր մոտեցումը հնարավոր կարգավորման պայմաններին` առանց որեւէ սահմանափակման ազատ կամարտահայտման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից իր իրավական կարգավիճակի որոշում: Կարեւորում եմ, որ դա եւս մեկ անգամ վերահաստատեց ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, որի հետ հեռախոսազրույց եմ ունեցել Լոս Անջելեսում գտնվելու ժամանակ»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը` ավելացնելով, որ Հայաստանը երբեւէ չի գնաւ միակողմանի զիջումների Լեռնային Ղարաբաղի հարցում` անկախ այն բանից, թե դրա դիմաց ինչ կարող է առաջարկվել:
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին, Հայաստանի նախագահը հայտնել է, որ այդ հարցում Երեւանը պարտականություն ունի եւ այդ պարտականությունը կատարելու է մինչեւ վերջ: «Տարածքային պահանջներ ներկայացնելը հարաբերություններ կարգավորելու լավագույն սկիզբը չէ: Կան 21-րդ դարի քաղաքական մշակույթի իրողություններ, որոնք պարտավոր ենք հաշվի առնել: Ես նաեւ առիթ ունեցա ընդգծելու, եւ բազմիցս լսեցի նաեւ սփյուռքահայ մեր քույրերի եւ եղբայրների այն արդար մոտեցումը, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները շատ ավելի լայն են, քան Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները»,- հայտնել է պետության ղեկավարը:
Այնուհետեւ Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհուրդը քննարկել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլը: Ընդլայնված նիստի բոլոր մասնակիցները օժանդակել են հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումը, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

8 Октябрь 2009 - 12:43 AMT
8 октября в первой половине дня президент Армении Серж Саргсян провел расширенное заседание Совета национальной безопасности, на котором кроме членов СНБ РА участвовали Католикос всех армян Гарегин II, лидер партии “Процветающая Армения” Гагик Царукян, председатель Общественного Совета Армении Вазген Манукян и министр Диаспоры РА Грануш Акопян. На заседании обсуждался нынешний этап процесса нормализации армяно-турецких отношений и предстоящие шаги Армении в этом направлении. Были подведены итоги общественных обсуждений по армяно-турецким отношениям, а также Всеармянского турне президента Армении в крупные армянские общины мира.
“Пришло время подвести итоги шестинедельных общественных обсуждений вокруг армяно-турецких отношений и моего Всеармянского турне. Для нас было важно услышать все возможные подходы и получить все возможные рекомендации по этому вопросу. Мне кажется, нам удалось”,- сказал президент Армении открывая заседание. По его словам, состоявшиеся в Диаспоре обсуждения были очень важными с точки зрения программирования стратегии и тактики Армении на каждом этапе, начиная от подписания, ратификации и до выполнения Протоколов.
«У Армении есть все необходимые ресурсы для мобилизации, а также полноценного использования всего потенциала Диаспоры»,- сказал глава армянского государства. Серж Саргсян добавил, что у него была возможность еще раз подтвердить, что Протоколы не могут быть рассмотрены как документы, сдерживающие позицию Армении в вопросе нагорно-карабахского урегулирования. «Я подтвердил наш подход об условиях урегулирования конфликта – определения правового статуса НКР посредством свободного волеизъявление народа Карабаха. Очень важно, что президент США Барак Обама, в ходе состоявшийся в Лос-Анджелесе телефонной беседы, еще раз подтвердил это»,- отметил Серж Саргсян, добавив, что Армения никогда не пойдет на односторонние уступки в вопросе Нагорного Карабаха, вне зависимости от того, что Еревану предложат вместо этого.
Что касается процесса международного признания Геноцида армян, президент Армении заявил, что у Еревана есть обязательства в этом вопросе и он доведет выполнение этого обязательства до конца. «Предъявление территориальных требований – не самое хорошее начало для нормализации отношений. Существуют реалии политической культуры 21-го века, которые мы должны учитывать. Армяно-турецкие отношения более широки, чем отношения Армения-Турция», – заявил глава армянского государства.
Затем Совет национальной безопасности Армении обсудил нынешний этап процесса урегулирования армяно-турецких отношений. Все участники расширенного заседания поддержали подписание армяно-турецких Протоколов, сообщает пресс-служба президента РА.