8 Հոկտեմբեր 2009 - 13:40 AMT
«Չնայած Սերժ Սարգսյանի համոզիչ խոսքին, Սփյուռքի դիրքորոշումը չի փոխվել»,- ասել է Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության անդամ Սեպուհ Կալպակյանը` մեկնաբանելով Հայաստանի նախագահի հանդիպումը Լիբանանի հայկական համայնքների ներկայացուցիչների հետ: Նրա խոսքով, չնայած Սերժ Սարգսյանի համոզիչ խոսքին, Սփյուռքի դիրքորոշումը չի փոխվել: Նրանք, ովքեր հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրման կողմից էին, իրենց կարծիքին մնացին, իսկ ովքեր դեմ էին, նույնպես չփոխեցին իրենց տեսակետը:
«Խնդիրը նրանում է, որ ժողովուրդը չի հավատում իշխանություններին: Հենց այդ հարցը պետք է առաջնային լինի Հայաստանի իշխանությունների համար, նրանք պետք է այնպես անեն, որ ժողովուրդը իրենց հավատա»,- ասել է Կալպակյանը: Ընդ որում նա նաեւ նկատել է, որ Արձանագրությունների ստորագրման համար դեռ ստիպված ենք լինելու վճարել, պարզապես դեռ հայտնի չէ, թե ինչ գնով:
Կալպակյանը նաեւ նշել է, որ երեք ավանդական հայկական կուսակցությունները` ՀՅ Դաշնակցությունը, Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցությունը եւ Ռամկավար-Ազատական կուսակցությունը, ներկա էին նախագահի հետ հանդիպմանը, թեեւ ոչ բոլորն ընդունեցին զրույցն ընթրիքի սեղանի շուր շարունակելու հրավերը:
«Չեմ կարող ասել, թե արդյոք կարելի է նախագահի համահայկական ուղեւորությունը հաջողված համարել, թե ոչ, քանի որ մեզ հայտնի չէ նրա այցի իրական նպատակը»,- ընդգծել է Սեպուհ Կալպակյանը:

8 Октябрь 2009 - 13:40 AMT
«Несмотря на акцию протеста, встреча с президентом РА прошла в довольно теплой атмосфере»,- сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net член Социал-демократической партии Гнчак Себух Калпакян, комментируя встречу президента Армении с представителями армянской общины в Ливане. По его словам, несмотря на убедительную речь Сержа Саргсяна, позиция Диаспоры не изменилась. Те, кто были за подписание армяно-турецких Протоколов, остались при своем мнении, а те кто против – при своем.
«Проблема в том, что народ не доверяет армянским властям. Именно этот вопрос должен быть приоритетным для властей Армении, и они должны сделать так, чтобы народ им доверял», – сказал Калпакян. При этом он также заметил, что за подписание Протоколов еще придется расплачиваться, только какой будет цена – пока неизвестно.
Калпакян также отметил, что три традиционные армянские партии, АРФ Дашнакцутюн, Социал-демократическая партия Гнчак и партия Рамкавар-Азатакан, присутствовали на встрече с президентом, хотя не все приняли приглашение продолжить беседу на ужине.
“Не могу сказать, можно ли считать всеармянское турне президента успешным или нет, поскольку нам неизвестна истинная цель его визита”, – подчеркнул Себух Калпакян.