8 Հոկտեմբեր 2009 - 14:48 AMT
ՀՀ նախագահի եւ հայկական համայնքների ներկայացուցիչների հանդիպումը բավական կառուցողական էր: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Ռուսաստանի Հայերի Միություն» համառուսական հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ Գեղամ Խալաթյանը` մեկնաբանելով Դոնի Ռոստովում Ռուսաստանի հայկական համայնքների ղեկավարների հետ Հայաստանի նախագահի հանդիպման արդյունքները:
Խալաթյանի խոսքով, միությունը դեմ չէ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը, խնդիրը կայանում է նրանում, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում պարունակվում են կետեր, որոնք ոչ մի առնչություն չունեն երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հետ:
Նա նաեւ նշել է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը կարծիքներ փոխանակեցին եւ հայտնեցին Արձանագրությունների վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումները: «Նախագահն արդեն գիտի մեր կարծիքը, եւ մնում է սպասել, որպեսզի իմանանք, թե ինչպես նա կարձագանքի այդ կարծիքին»,- նկատել է միության փոխնախագահը` ավելացնելով, որ Սփյուռքն ընդամենը շեշտեր է դնում եւ պահանջում է Արձանագրություններից բացառել նախապայմաններ պարունակող կետերը:

Meeting between RA President and Diaspora community representatives was very constructive, UAR (Union of Armenians of Russia) Vice President Gegham Khalatyan told a PanARMENIAN.Net reporter, commenting on the outcome of President’s meeting with Russian-Armenians in Rostov-on-Don.
Union is not against normalization of Armenian-Turkish ties and re-establishment of diplomatic relations, but Protocols contain clauses bearing no relationship to the process, he noted.
Since during the meetings, parties exchanged views and expressed their position on Protocols, Khalatyan believes that “President is already is aware of our opinion, so we have to wait for his response.” He also added that Diaspora’s only claim consisted in removing Protocol clauses containing preconditions.