27 March 2002 - 19:39 AMT
ԴԱՎԱՃԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՅՐԵՆԻՔԻՆ ՄԵՂԱԴՐԱՆՔՈՎ ՁԵՐԲԱԿԱԼՎԱԾ ՀԱՅՏՆԻ ԹՈՒՐՔԱԳԵՏ ՄՈՒՐԱԴ ԲՈՋՈԼՅԱՆԸ ՀՐԱԺԱՐՎԵԼ Է ԴԱՏԱՊԱՇՏՊԱՆԻ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ
Թուրքիայի օգտին լրտեսելու մեղադրանքով Հայաստանի հատուկ ծառայությունների կողմից հունվարի 26-ին ձերբակալված` հայտնի թուրքագետ Մուրադ Բոջոլյանը հրաժարվել է իր դատապաշտպան Ռուբեն Բալաբանյանի ծառայություններից: «Արմինֆո» գործակալության թղթակցի հետ զրույցում Բոջոլյանի կինը` Լյուդմիլան հայտարարել է, որ հենց ինքն է հանդիսանում դատապաշտպանից հրաժարվելու նախաձեռնողը: Նրա խոսքերով, Բալաբանյանի գործունեությունը ստիպել է նրան եզրակացնել, որ նա անաչառ չէ եւ ավելին, համագործակցում է հատուկ ծառայությունների հետ: Լյուդմիլա Բոջոլյանի խոսքերով, դատապաշտպանը ահաբեկում էր ընտանիքը, հատկապես այն բանից հետո, երբ նա դիմել էր Հելսինկյան ասոցիացիա: Դրանից բացի, նրա խոսքերով, Բալաբանյանը, 500 դոլար հոնարար ստանալով, շանտաժի էր ենթարկում նրա ամուսնուն` ասելով, թե ոչ մի գումար չի ստացել: Լյուդմիլա Բոջոլյանը նշել է, որ մոտ օրերս նոր դատապաշտպանի մասին հարցը կլուծվի: Լյուդմիլա Բոջոլյանը ընդամենը մեկ անգամ է հանդիպել ամուսնու հետ: Նա համոզված է ամուսնու անմեղության մեջ: Նրա խոսքերով, այն բանից հետո, երբ Մուրադ Բոջոլյանը նոր դատապաշտպան կունենա, նա, հնարավոր է, հանդես գա հայտարարությամբ: Հիշեցնենք, որ Մուրադ Բոջոլյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսդրության 59-րդ հոդվածով` «դավաճանություն Հայրենիքին լրտեսության միջոցով», որը նախատեսում է 10-15 տարվա ազատազրկում կամ մահապատիժ: Բոջոլյանը բավականին հայտնի անձնավորություն է` 90-ականների սկզբին նա ղեկավարել է ՀՀ ԱԳՆ Թուրքիայի բաժինը: Հայաստանի առաջին նախագահ Լեվոն Տեր-Պետրոսյանի աշխատակազմում աշխատել է որպես թարգմանիչ թուրքերենից:

27 March 2002 - 19:39 AMT
ЗАДЕРЖАННЫЙ ПО ОБВИНЕНИЮ В ШПИОНАЖЕ В ПОЛЬЗУ ТУРЦИИ ИЗВЕСТНЫЙ ТУРКОЛОГ МУРАД БОДЖОЛЯН ОТКАЗАЛСЯ ОТ УСЛУГ АДВОКАТА
Задержанный 26-го января спецслужбами Армении по обвинению в шпионаже в пользу Турции известный турколог Мурад Боджолян отказался от услуг своего адвоката Рубена Балабаняна. В беседе с корреспондентом агентства “Арминфо” супруга Боджоляна – Людмила заявила, что именно она является инициатором того, чтобы Мурад Боджолян отказался от услуг адвоката. По ее словам, деятельность Балабаняна привела ее к заключению, что он небеспристрастен и
даже более того, сотрудничает со спецслужбами. По словам Людмилы Боджолян, адвокат запугивал семью, особенно после того, как она обратилась в Хельсинкскую ассоциацию. Кроме того, по ее словам, Балабанян, получив гонорар в 500 долларов, шантажировал мужа, говоря ему, что денег не получил. Людмила Боджолян отметила, что на днях вопрос о новом адвокате будет решен. Сама она лишь однажды встречалась с мужем. Она уверена в невиновности своего супруга. По ее словам, после того, как у Мурада Боджоляна появится новый адвокат, она, возможно, выступит с заявлением. Напомним, что Мурад Боджолян обвиняется по 59-й статье Уголовного кодекса (“измена Родине путем шпионажа”), которая предусматривает наказание от 10 до 15 лет тюремного заключения либо смертную казнь. Боджолян является довольно известной личностью – в начале 90-х он возглавлял отдел Турции в МИД РА. В аппарате первого президента Армении Левона Тер-Петросяна работал переводчиком с турецкого.