9 Հոկտեմբեր 2009 - 14:25 AMT
Հոկտեմբերի 10-ին Հոգեկան առողջության միջազգային օրը, Երեւանում տեղի կունենա կլոր սեղան` «Դեպի հասարակություն` դեպի լիարժեք կյանք» թեմայով:
Քննարկումները կազմակերպել է ՀՀ Առողջապահության նախարարությանը կից «Հոգեկան առողջության միջազգային կենտրոնը» եւ «Հոգեկան խնդիրներով մարդիկ եւ նրանց ազգականները» հասարակական կազմակերպությունը: Միջոցառմանը կմասնակցեն տարբեր մասնագետներ եւ փորձագետներ:
Երկրագնդի յուրաքանչուր հարյուրերորդ բնակիչ տառապում է հոգեկան հիվանդությամբ: Նոր դեպքերի թիվը ամեն տարի կազմում է 4.5 մլն. մարդ: ՀՀ -ում դիսպանսեր հաշվառման մեջ են 42357 հոգեկան հիվանդությամբ տառապող մարդ: Վերջին երեք տարիների ընթացքում նկատվում է միջինում 7,5% տարեկան աճ:

9 October 2009 - 14:25 AMT
10-го октября, в Международный день психического здоровья, в Ереване состоится круглый стол – обсуждение на тему “Возвращение в общество, к полноценной жизни”.
Обсуждения организовали “Медицинский центр психиатрии” при Министерстве здравоохранения РА и общественная организация “Люди с психиатрическими проблемами и их родственники”. В мероприятии примут участие различные специалисты и эксперты.
Каждый сотый житель планеты Земля страдает психическими отклонениями. Число новых случаев ежегодно составляет более чем 4,5 миллиона человек. В Армении на диспансерном учете 42  тыс. 357 человек, страдающих психическими отклонениями.