Հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ ՊՆ-ում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն` նվիրված զինված ուժերի բարեփոխումներին, որին մասնակցել են պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովը եւ բարձրագույն սպայական կազմը:
Իր ելույթում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ բարեփոխումներն ուղղված են նրան, որ որակական բարեփոխման հաշվին հասնենք այն խնդիրների իրականացմանը, որոնք գրանցված են բարեփոխումների ծրագրում:
Ըստ Օհանյանի, ՀՀ Զինված ուժերը հասել են այն մակարդակի, որ բարեփոխումները դարձել են հրամայական եւ երկրի հետագա զարգացման երաշխավոր:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը` Օհանյանը նշել է, որ սահմանի բացման դեպքում նախարարությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի հնարավոր բացասական գործոնների չեզոքացման համար:
Իր հերթին ՀՀ ԱԱԾ քարտուղար Ա.Բաղդասարյանը նշել է, որ բարեփոխումներն ընթանում են երկու ուղղությամբ` «պաշտպանական ոլորտի բարեփոխումներ, եւ բարեփոխումներ, որոնք պայմանավորված են ՀՀ միջազգային պայմանագրերով»: Նա կարեւորեց այն փաստը, որ կավելացվի քաղաքացիական բաղադրիչը` հավելելով, որ ՀԱՊԿ շրջանակներում հարկավոր է զարգացնել ռազմա-արդյունաբերական համալիրը, որի մասին որոշումը կայացվել է մեկ շաբաթ առաջ Մինսկում` անդամ կազմակերպությունների ԱԱԾ քարտուղարների համաժողովում:

9 Октябрь 2009 - 16:12 AMT
9-октября в Министерстве обороны РА состоялось совещание, посвященное вопросам реформ в вооруженных силах, в котором приняли участие министр обороны Сейран Оганян, секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян, начальник главного штаба ВС РА Юрий Хачатуров и высший офицерский состав министерства обороны.
В своем выступлении министр обороны РА Сейран Оганян отметил, что реформы в вооруженных силах направлены на то, чтобы за счет качественного преобразования достичь осуществления тех задач, которые зафиксированы в общей программе реформов.
По словам Оганяна, вооруженные силы РА достигли такого уровня, что реформы уже являются императивом и гарантом дальнейшего развития страны.
Говоря о нынешнем процессе нормализации армяно-турецких отношений, он отметил, что в случае открытия границ министерство обороны должно предпринять меры для нейтрализации возможных негативных факторов.
В свою очередь секретарь СНБ РА Артур Багдасарян отметил, что реформа вооруженных сил проходит в двух направлениях – «реформа оборонной сферы и реформы, обусловленные международными договорами Армении». В этой связи он подчеркнул, что речь идет о сотрудничестве Армении в рамках ОДКБ и сотрудничество с НАТО в рамках программы индивидуального партнерства.
Секретарь Совета национальной безопасности придал большую важность тому факту, что в рамках этих реформ будет увеличиваться гражданский компонент в вооруженных силах. Он также добавил, что нужно развивать военно-промышленный комплекс Армении в рамках ОДКБ, о котором уже неделю назад было принято решение в Минске на форуме секретарей Совета национальной безопасности стран-членов этой организации.