Երեւանում` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի մոտ ավարտվում է բողոքի ցույցը, որը սկսվել էր 17:00-ին Հանրապետության հրապարակից եւ այս պահին հավաքել է ավելի քան 20 հազար մարդ: Դրան մասնակցում էին հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրման դեմ միացյալ ճակատում միավորված Հայաստանի 12 քաղաքական ուժեր` ՀՅ Դաշնակցությունը, Ռամկավար-Ազատական Հայաստանը, «Նոր ժամանակներ» կուսակցությունը, Ժողովրդական կուսակցությունը, Դեմոկրատական կուսակցությունը, «Ժառանգությունը», «Գոյամարտը», «Մայր Հայաստանը», Հայաստանի Աշխատավորական սոցիալիստական կուսակցությունը, Միացյալ Հայեր, «Ազգային միասնության ուխտ» կուսակցությունը, Հայ արիացիների միությունը:
Ցուցարարների առջեւ ելույթ ունեցան ՀՅ Դաշնակցության Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը, «Նոր ժամանակներ» կուսակցության առաջնորդ Արամ Կարապետյանը, Ռամկավար-Ազատական Հայաստան կուսակցության նախագահ Հարություն Առաքելյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը: Նրանք կրկին հայտարարեցին, որ հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում սպասվող հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումը առկա նախապայմաններով վտանգ է ներկայացնում հայ ժողովրդի ապագայի համար, արգելակում եւ զրոյի է հավասարեցնում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը, ցեղասպանության զոհերի հետնորդներին զրկում են հայրենիքի իրավունքներից, սպառնում է Արցախի անկախությանը:
Ելույթ ունեցողները Հայաստանի նախագահին կրկին կոչ արեցին ձեռնպահ մնալ անարդար եւ, ըստ էության, հակահայկական փաստաթուղթը ստորագրելուց եւ վավերացնելուց` ընդգծելով, որ հակառակ դեպքում կշարունակեն իրենց բողոքի ցույցերը:
Ինչպես հաղորդվել է ցույցի ժամանակ, բողոքի հաջորդ ցույցը տեղի կունենա հոկտեմբերի 16-ին Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնի մոտ:

У Мемориала жертв Геноцида «Цицернакаберд» в Ереване завершается митинг протеста, начавшийся сегодня в 17:00 от площади Республики и собравший к этому моменту более 20 тысяч человек. В нем приняли участие объединившиеся в единый фронт против подписания армяно-турецких протоколов 12 политических сил Армении – АРФ Дашнакцутюн, Рамкавар-Азатакан Армения, партия «Новые времена», Народная партия, Демократическая партия, «Наследие», «Гойамарт», «Мать Армения», Трудовая социалистическая партия Армения, Объединенные Армяне, партия «Обет национального единства», Объединение армянских арийцев.
Перед митингующими выступили член Бюро АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян, лидер партии «Новые времена» Арам Карапетян, председатель партии Рамкавар-Азатакан Армения Арутюн Аракелян, глава правления партии “Наследие” Армен Мартиросян. Они вновь заявили, что предстоящее 10 октября в Цюрихе подписание армяно-турецких протоколов с существующими предусловиями несет в себе опасность для будущего армянского народа, тормозит и сводит на нет процесс международного признания Геноцида армян, лишает потомков жертв геноцида прав на свою родину, угрожает независимости Арцаха.
Выступающие вновь призвали президента Армении воздержаться от подписания и ратификации несправедливого и антиармянского по сути документа, подчеркнув, что в противном случае продолжат свои акции протеста.
Как было сообщено на митинге, следующая акция протеста состоится в Ереване 16 октября возле кинотеатра «Москва».