Այսօրվա հանրահավաքի նպատակն է ցույց տալ Հայաստանի նախագահին, որ Հայ-թուրքական արձանագրություններին դեմ է ոչ թե մեկ, կամ 12 միավորված կուսակցություն, այլ ողջ ժողովուրդը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողի մոտ կայացած հանրահավաքի մասնակից, ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը: Նրա խոսքերով, Սերժ Սարգսյանը պետք է ականջալուր լինի ժողովրդի կարծիքին: «Հաստատել այն, ինչը չի ընդունում ժողովուրդը, նշանակում է գործել նրա թիկունքում»,-ասել է ՀՅԴ ներկայացուցիչը:
Ա.Շահբազյանը նշել է նաեւ, որ անկախ նրանից, թե կստորագրվեն Արձանագրությունները թե ոչ, կուսակցությունը կշարունակի իր պայքարը եւ որոշակի քայլեր կձեռնարկի: «Մենք չպետք է թույլ տանք, որ Հայաստանը հայտնվի նման վտանգավոր «ծուղակում»,-ասել է ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարը:
Նա նաեւ չի բացառել, որ մեկ օր հայ ժողովուրդը կարթնանա ու կիմանա, որ հայտնվել են նոր արձանագրություններ Ղարաբաղի վերաբերյալ: «Մենք արդեն բազմիցս ենք հայտարարել, որ Հայ-թուրքական արձանագրույթուններում հմտորեն քողարկված նախապայմաններ կան Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ»,-ասել է Շահբազյանը` հավելելով, որ թուրքական կողմն արդեն բազմիցս է կապել Ղարաբաղի հարցը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետ:
«Եթե մենք այժմ զիջենք, հաջորդը կլինի Ղարաբաղի հարցը, եւ դրանով գործընթացը չի ավարտվի»,-ասել է Արտյուշա Շահբազյանը:

9 Октябрь 2009 - 18:20 AMT
Сегодняшний митинг организован для демонстрации президенту Армении, что против армяно-турецких Протоколов протестует не одна партия, или не 12 объединившихся партий, а целый народ. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил участвующий в митинге у Мемориала жертвам Геноцида «Цицернакаберд» секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазян. По его словам, Серж Саргсян должен прислушаться к мнению народа. «Утвердить то, чего не принимает народ, означает действовать за его спиной»,- подчеркнул представитель АРФД.
Артюша Шахбазян также отметил, что независимо от того, будут подписаны Протоколы или нет, партия будет продолжать свою борьбу и предпримет определенные шаги. “Мы не должны позволить, чтобы Армения оказалась в столь опасной “ловушке”,- указал секретарь парламентской фракции АРФД.
Он также не исключил то, что в один день армянский народ проснется и узнает, что появились новые Протоколы по карабахскому конфликту. “Мы уже неоднократно заявляли, что в пунктах армяно-турецких Протоколов, “искусно спрятаны” предусловия по карабахскому вопросу”, – сказал Шахбазян, добавив, что турецкая сторона уже неоднократно связывала карабахских вопрос с налаживанием армяно-турецких отношений.
“Если мы сейчас уступим, следующим будет карабахский вопрос, и на этом процесс не остановится”, – подчеркнул Артюша Шахбазян.