Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին օգոստոսի 31-ին նախաստորագրված Արձանագրությունների ստորագրման արարողությունը կկայան այսօր` հոկտեմբերի 10-ին, Ցյուրիխի համալսարանում, երեւանյան ժամանակով 20:00-21:00: Ողջ արարողությունը կտեւի 1 ժամ: Ինչպես Ցյուրիխից հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, այն բանից հետո, երբ Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ահմետ Դավութօղլուն իրենց ստորագրությունները կդնեն փաստաթղթի տակ, բոլոր հիմնական մասնակիցներին ելույթի համար 3-ական րոպե կտրամադրվի:
Սահմանված կանոնադրության համաձայն, հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրման մասին հայ ժողովրդին հղված իր ուղերձում կհաղորդի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ստորագրման արարողությանը մասնակցելու համար Ցյուրիխում են գտնվում ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի արտգործնախարարներ Բեռնար Քուշներն ու Սերգեյ Լավրովը, ինչպես նաեւ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության գծով ԵՄ բարձրագույն հանձնակատար Խավիեր Սոլանան:

Церемония подписания парафированных 31 августа Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений состоится сегодня, 10 октября, в Цюрихском университете с 20:00 до 21:00 по ереванскому времени. Вся церемония займет 1 час. Как сообщает из Цюриха корреспондент PanARMENIAN.Net, после того, как министры иностранных дел Армении и Турции Эдвард Налбандян и Ахмет Давутоглу поставят свои подписи под документом, всем основным участникам встречи будет предоставлено по 3 минуты для выступления.
Согласно установленному регламенту, о подписании армяно-турецких Протоколов сообщит в своем обращении к армянскому народу президент Армении Серж Саргсян.
Для участия в церемонии подписания в Цюрихе находятся госсекретарь США Хиллари Клинтон, министры иностранных дел Франции и России Бернар Кушнер и Сергей Лавров, а также верховный комиссар ЕС по внешней политике и безопасности Хавьер Солана.