10 October 2009 - 13:08 AMT
Հայաստանի մայրաքաղաքը հոկտեմբերի 11-ին կնշի իր 2791-ամյակը: Քաղաքապետարանի կազմակերպած «Էրեբունի-Երեւան» տոնակատարության շրջանակներում միջոցառումները տեղի կունենան հիմնական փոքր կենտրոնի տարածքում, որը ավտոտրանսպորտի համար փակ կլինի 08:30-ից, իսկ տեղեկատվական կենտրոնները, որոնք միջոցառումների մասին տեղեկություններ են հաղորդելու, կբացվեն կեսօրին:
14:00-ին կսկսվի տոնական քայլերթը Ռուսաստանի հրապարակից մինչեւ Հանրապետության հրապարակ, մեկ ժամ անց պարաօլիմպիական խաղերի մասնակիցները երթ եւ վազք կկատարեն 2791մ երկարությամբ` Հաղթանակի կամուրջից մինչեւ Մատենադարան, որին կհաջորդի հեծանվավազքը: 16:30-ին Մաշտեցի պողոտայի եւ Բուզանդ փողոցի խաչմերուկում կկայանա ավանդական «կոխի» ցուցադրական ելույթ` «Մարաթուկ» երգի, պարի համույթի մասնակցությամբ: Միեւնույն ժամանակ Հանրապետության հրապարակում Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը հանդես կգա ողջույնի խոսքով:
14:00-ին Հյուսիսային պողոտայում Վարպետների քաղաքն է լինելու, միաժամանակ Կասկադ հանալիրի տարածքում կանցնի ռետրո ոճի ավտոմեքենաների ցուցադրություն: Քսան զանազան բեմերում կհնչի զանազան ժանրի երաժշտություն: Արգիշտի արքայի գլխավորությամբ 3000 զինվորների թատերականացված երթ կանցնի Էրեբունի թանգարանից մինչեւ Այրարատ կինոթատրոն, ապա` Հանրապետության հրապարակ:
14:00-19:00 Մանկական բեմ` տիկնիկային ներկայացումներ, զվարճալի խաղեր, ծաղրածուներ, խմբային խաղեր հաղորդավարների, աճպարարների եւ հեքիաթների հերոսների հետ (Մանկական այգի)
15:00-19:00 Թատերական բեմ` պանտոմիմա, բեմադրություններ, էտյուդներ (Մոսկովյան պուրակ)
16:00-23:00 Աշխարհի ժողովուրդների բեմ` Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների համույթների ելույթներ (Անգլիական զբոսայգի` Սունդուկյան թատրոնի հարեւանությամբ)
15:00-20:00 Էստրադային բեմ` Անդրե, Հայկո եւ ուրիշներ (Ստ.Շահումյանի հրապարակ)
18:00-23:00 Երիտասարդական բեմ` դիջեյներ, երաժիշտներ Վրաստանից, կրակի ներկայացում (Մատենադարանի հարեւանությամբ)
16:00-23:00 Ջազային երաժշտության բեմ` Լեւոն Մալխասյան, «Կատուներ», «Time Reporte» (Կասկադ համալիր)
16:00-23:00 Ռոք-երաժշտության բեմ` «Բամբիռ», «Էմփիռեյ», «Դոգմա», «Road movie» («Մոսկվա» կինոթատրոն)
16:00-23:00 Դասական երաժշտության բեմ` (Կոմիտասի արձանին կից պուրակ)
16:00-23:00 Ժողովրդական երաժշտության բեմ` Արսեն Գրիգորյան, Գուրգեն Դաբաղյան, Սասունցի Դավիթ, Լեյլա Սարիբեկյան Մաշտոցի պողոտայի եւ Բուզանդ փողոցի խաչմերուկ)
19:30-23:00 Հեղինակային բեմ` Ռուբեն Հախվերդյան, Դավիս Ամալյան, Էդուարդ Զորիկյան (Մոսկովյան պուրակ)
Հանրապետության հրապարակում տեղակայված գլխավոր բեմում համերգը կսկսվի 20:00-ին, իսկ երկու ժամ անց տոնական հրավառություն կլինի մայրաքաղաքի 20 վայրերից:

10 Октябрь 2009 - 13:08 AMT
Столица Армении 11 октября отметит 2791-летие. Мероприятия в рамках праздника “Эребуни-Ереван”, организованные мэрией Еревана, пройдут в основном на территории малого центра, который для автотранспорта будет закрыт с 08:30, а информационные центры, предоставляющие информацию о мероприятиях, откроются в полдень.
В 14:00 начнется праздничный марш от площади России в сторону площади Республики, через час участники параолимпийских игр совершат марш и пробег на дистанцию 2791 метров от моста Победы до Матенадарана, последует велогонка. В 16։30 на перекрестке проспекта Маштоца и улицы Бузанда состоится показательное выступление по традиционному “коху” с участием ансамбля “Маратук”. В то же время на площади Республики мэр Еревана Гагик Бегларян выступит с приветственной речью.
С 14:00 на Северном проспекте будет Город мастеров, одновременно на территории комплекса Каскад пройдет показ автомашин в стиле ретро. На двадцати различных сценах будет звучать музыка различных жанров. Театрализованное шествие состоящего из 3000 человек войска во главе царя Аргишти пройдет от музея Эребуни до кинотеатра Айрарат, затем до площади Республики.
14։00-19։00 Детская сцена: кукольные спектакли, забавные игры, клоуны, групповые игры с ведущими, фокусники и герои сказок (Детский сад)
15։00-19։00 Театральная сцена: пантомима, инсценировки, этюды (Московский сквер)
16.00-23.00 Сцена народов мира: выступления ансамблей национальных меньшинств, проживающих в Армении (Английский парк, по соседству с театром Сундукяна)
15։00-20:00 Эстрадная сцена: Андре, Айко (площадь Ст. Шаумяна)
18։00-23։00 Молодежная сцена: ди-джеи, музыканты из Грузии, огненное представление (по соседству с Матенадараном)
16։00-23։00 Сцена джазовой музыки: Левон Малхасян, “Катунер”, “ Time Reporte” (комплекс Каскад)
16։00-23։00 Сцена рок-музыки: “Бамбир”, “Эмпирей”, “Догма”, “ Road movie” (кинотеатр “Москва”)
16։00-23։00 Сцена классической музыки (сквер, прилегающий к памятнику Комитаса)
16։00-23։00 Сцена народной музыки: Арсен Григорян, Гурген Дабагян, Сасунци Давид, Лейла Сарибекян (перекресток
проспекта Маштоца и улицы Бузанда)
19։30-23։00 Авторская сцена: Рубен Ахвердян, Давид Амалян, Эдуард Зорикян (Московский сквер)
Концерт на главной сцене, которая будет расположена на площади Республики, начнется в 20:00, а через два часа праздничный салют в 20 площадях столицы.