Ավստրալիայի հայերը Սիդնեյում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների ստորագրման դեմ բողոքի ցույց են անցկացրել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են Ավստրալիայի Հայկական Ազգային Կոմիտեից (ANC Australia): Ավստրալիայի հայկական համայնքի մոտ 600 ներկայացուցիչներ հավաքվել էին Ռայդ քաղաքի արվարձանում, որպեսզի արտահայտեին իրենց բողոքը: «Մենք եւ աշխարհի մնացած 10 միլիոն հայերը «ոչ» ենք ասում Արձանագրություններին: Թուրքիային, ում թվում էր, թե ինքը կկարողանա վախեցնել Հայաստանին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար հանուն արդարության իր հարյուրամյա պայքարում, մենք ոչ ենք ասում»,- հայտնել է ANC Australia ներկայացուցիչը:
Բողոքի ցույցի ընթացքում ելույթ է ունեցել նաեւ ANC Australia նախագահ Վարանդ Մկրտիչյանը: «Ինչու՞մ է կայանում մեր օգուտը: Սահմանի բացում, որ անօրինական կերպով փակվե՞լ էր: Սահմանի բացում, որ գծագրվել էր Թուրքիայի եւ ԽՍՀՄ միջեւ՞: Սահմանի բացում, որը կոչնչացնի Հայաստանի տնտեսությու՞նը: Սահմանի բացում, որը ցանկացած պահին կարող է փակվել Թուրքիայի կողմի՞ց»,- հայտնել է Վարանդ Մկրտիչյանը:
Բողոքի ցույցի մասնակիցները ստորագրեցին մի հանրագիր, որն ուղարկեցին Հայաստանի նախագահին: Ցույցը կազմակերպվել էր Ռազմկավար-Ազատական, Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան եւ ՀՅ Դաշնակցություն կուսակցությունների կողմից:

Армяне Австралии провели акцию протеста в Сиднее против подписания Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в Армянском Национальном Комитете Австралии (ANC Australia). Около 600 представителей армянской общины Австралии собрались в пригороде г.Райд, чтобы высказать свой протест. “Мы и остальные 10 миллионов армян мира говорят «нет» Протоколам. Турции, которой казалось, что она может запугать Армению в своей столетней борьбе за справедливость, за признание Геноцида армян, мы говорим нет”,- заявил представитель ANC Australia.
В ходе акции протеста выступил также председатель ANC Australia Варанд Мкртичян. “В чем заключается наша выгода. Открытие границы, которая была закрыта незаконным образом? Открытие границы, которая была начерчена между Турцией и СССР? Открытие границы, что разрушит экономику Армении? Открытие границы, которая в любой момент может быть закрыта Турцией?”,- заявил Варанд Мкртичян.
Участники акции протеста подписали петицию, которую отправили президенту Армении. Акция была организована Партией Рамкавар-Азатакан, Социал-демократической партией “Гнчак” и АРФ Дашнакцутюн.