Լիբանանի հայերը մինչեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների ստորագրության պահը հուսով էին, որ հայկական կողմը չի ստորագրի Արձանագրությունները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Լիբանանի խորհրդարանի պատգամավոր, Բեյրութի հայկական համայնքի ներկայացուցիչ Սեպուհ Կալպակյանը: «Ցավոք, Արձանագրությունները ստորագրված են, եւ այժմ հայ ժողովրդի համար ճակատագրական պահ է վրա հասել: Մեր ապագան աղոտ է, մենք չգիտենք, թե ինչ է մեզ սպասվում»,- ընդգծել է համայնքի ներկայացուցիչը:
Նա ավելացրել է, որ Լիբանանի հայերը չեն հավատում Հայաստանի ղեկավարության պնդումներին, թե Արձանագրություններում նախապայմաններ չկան: «Մենք աղոթում ենք, որպեսզի մեր մտավախություններն անհիմն լինեն, եւ որպեսզի Հայաստանը ստիպված չլինի մեծ գին վճարել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար: Մենք աղոթում ենք, որպեսզի հայության շրջանում պառակտում չառաջանա»,- հայտնել է պատգամավորը: Նրա խոսքով, Արձանագրությունների ստորագրումը ձգձվեց, քանի որ վերջին պահին հայկական կողմի մոտ կասկածներ առաջացան, սակայն վերջին պահին ուժեր գտնվեցին, որոնք փաստաթղթերի ստորագրման համար երաշխավոր հանդես եկան:
«Միեւնույն է, մենք կշարունակենք մեր պայքարը: Արձանագրությունների ստորագրումը դեռեւս վերջը չէ: Նախքան վավերացումը դեռեւս ժամանակ կա, եւ մենք ամեն կերպ օգտագործելու ենք բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի թույլ չտանք Արձանագրությունների վավերացումը»,- հայտնել է Սեպուհ Կալպակյանը:

Армяне Ливана до момента подписания Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений верили, что армянская сторона не пойдет на их подписание. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил депутат парламента Ливана, представитель армянской общины Бейрута Сепуг Калпакян. “К сожалению, Протоколы подписаны, и сейчас для армянского народа настал судьбоносный момент. Наше будущее туманно, мы не знаем, что нас ожидает”,- подчеркнул представитель общины.
Он добавил, что армяне Ливана не верят утверждениям руководства Армении, что в Протоколах не содержится предусловий. “Мы молимся, чтобы наши опасения оказались беспочвенными, и чтобы Армения не была вынуждена платить высокую цену за нормализацию армяно-турецких отношений. Мы молимся, чтобы среди армянства не наступил раскол”,- заявил депутат. По его словам, подписание Протоколов затянулось, так как в последний момент у армянской стороны возникли сомнения, но в последний момент нашлись силы, выступившие гарантами для подписания документов.
“Все равно, мы продолжим нашу борьбу. Подписание это еще не конец. До ратификации еще есть время и будем всячески использовать все возможности, чтобы не допустить ратификации Протоколов”,- заявил Сепуг Калпакян.