Թուրքիան ու Ադրբեջանը համատեղ մարտավարություն են տանում Հայաստանի դեմ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մոսկվայի «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը: Ըստ նրա, արդեն ստորագրված արձանագրություններում պարունակվում են թուրքական կողմի նախապայմանները` ճանաչվում է ներկայիս սահմանը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ եւ Հայոց ցեղասպանության հարցը: «Արձանագրությունների վավերացումը կկապի դրանք թուրքական կողմի երրորդ նախապայմանի` ղարաբաղյան հակամարտության հետ»,-ասել է Նավոյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Արձանագրությունների այս ձեւաչափը, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու ամենաբարդ ձեւն է: Ընդ որում նա նշել է, որ եթե Թուրքիան իրոք ցանկանար վերականգնել դիվանագիտական հարաբերությունները Հայաստանի հետ, նա այլ ճանապարհ կընտրեր: «Արձանագրությունները ընդամենը ծառայություն են երրորդ կողմին` Շվեյցարիային, իսկ Շվեյցարիայի ետեւում գերտերություններ են: Արձանագրությունների վավերացումը լծակ կդառնա Հայաստանի հանդեպ միջազգային ճնշման համար»,-հայտարարել է Նավոյանը` հավելելով, որ ոչ Երեւանը, ոչ Անկարան ակտիվ մասնակցություն չեն ունեցել բանակցություններին:
Նավոյանը նաեւ մեկնաբանել է Արձանագրությունների ստորագրման գործընթացը, որը տեւեց 3 ժամ, ասելով, որ հնարավոր է շտկումներ արվեցին, որոնք բավարարեցին թուրքական կողմին, սակայն ոչ` հայկական: «Այսօրվա օրն ապացուցեց, թե որքան անարժան դրսեւորեց իրեն հայկական կողմը երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հարցում»,-ասել է Նավոյանը` հավելելով, որ «Արձանագրությունները մարմնավորում են Կարսի պայմանագիրը»:

10 Октябрь 2009 - 20:22 AMT
Турция и Азербайджан ведут совместную тактику против Армении. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил председатель московской общественной организации “Русско-Армянское Содружество” Юрий Навоян. По его словам, в уже подписанных армяно-турецких Протоколах содержатся предусловия турецкой стороны – признание нынешней границы между Арменией и Турцией и вопрос Геноцида армян. «Ратификация Протоколов, свяжет их с третьим предусловием турецкой стороны – карабахским конфликтом», – отметил Навоян.
Он также указал, что нынешняя форма Протоколов, самый сложный выбор установления дипломатических отношений между странами. При этом он отметил, что если бы Турция действительно хотела восстановить дипломатические отношения с Арменией, то она избрала бы другой путь. «Протоколы являются всего лишь услугой третьей стороне – Швейцарии, а за Швейцарией стоят сверхдержавы. Ратификация Протоколов станет рычагом международного давления на Армению», – заявил Навоян, добавив, что ни Ереван, ни Анкара не принимали активного участия в процессе переговоров по нормализации отношений между странами.
Навоян также прокомментировал процесс подписания Протоколов, который растянулся на 3 часа, сказав, что возможно были внесены коррективы, которые удовлетворили турецкую сторону, но не устроили армянскую. «Сегодняшний день доказал, как недостойна себя показала армянская сторона в нормализации отношений между странами», – отметил Навоян, добавив, что «Протоколы олицетворяют собой Карский договор».