12 Հոկտեմբեր 2009 - 11:20 AMT
«Ցավոք, Թուրքիայի վարչապետի ու այլ պաշտոնյաների հայտարարությունների մասին հայ հանրությունն իմանում է ադրբեջանական աղբյուրներից, որոնք երբեմն խեղաթյուրում են էությունը»,-հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Զվարթնոց» օդանավակայանում Մոսկվա մեկնելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում:
Ըստ Սարգսյանի, Էրդողանի հայտարարությունն առաջին հերթին ուղղված էր ադրբեջանական լսարանին: Նա նաեւ հավելել է, որ տարօրինակ կլինի, եթե թուրքական կողմը մտադիր չէ վավերացնել Արձանագրությունները, այդ դեպքում ինչո՞ւ էր ստորագրում: «Ցանկացած դեպքում, գնդակը Թուրքիայի դաշտում է եւ բավարար համբերություն ունենք, սպասելու իրադարձությունների հետագա զարգացմանը»,-ասել է Ս.Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է նաեւ, որ Հայաստանի ղեկավարությունն արդեն հայտարարել է իր քայլերի մասին եւ առանց վարանելու կշարունակի գնալ այդ ճանապարհով: «Թուրքիայի Արձանագրությունների վավերացման դեպքում հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ կշարունակվի, իսկ եթե դա տեղի չունենա, մենք կանենք այն, ինչի մասին հայտարարել էինք նախապես»,-ասել է Սարգսյանը:

12 Октябрь 2009 - 11:20 AMT
“К сожалению, про заявления премьер-министра и других высокопоставленных лиц Турции армянская общественность узнает из азербайджанских источников, которые иногда искажают их суть”, – заявил президент Армении Серж Саргсян, в аэропорту “Звартноц”, во время беседы с журналистами перед поездкой в Москву.
По словам Саргсяна, заявление Эрдогана в первую очередь было направлено на азербайджанскую аудиторию. Он также добавил, что, будет казаться странным, что если турецкая сторона не намерена ратифицировать Протоколы, тогда почему они подписаны. “В любом случае, мяч на турецком поле и у нас есть достаточно терпения, чтобы ждать развития событий”, – подчеркнул Серж Саргсян.
Глава государства также отметил, что руководство Армении уже заявило о своих шагах и, без колебаний, будет продолжать идти этим путем. «В случае ратификации Протоколов с турецкой стороны процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией продолжится, а если не ратифицирует, то мы сделаем то, о чем ранее заявляли”, – подчеркнул Саргсян.