Հոկտեմբերի 13-ին Կոմիտասի անվան կամերայիր երաժշտության տանը տեղի կունենա «Վերադարձի» երրորդ դասական երաժշտության փառատոնի չորորդ համերգը:
Համերգին կմասնակցեն հայտնի սաքսոֆոնահար Կորյուն Ասատրյանը (Գերմանիա) եւ աշխարհահռչակ ակորդեոնիստ, կոմպոզիտոր եւ դիրիժոր Էնրիկե Ուգարտեն (Իսպանիա): Համերգի ծրագրում ընդգրկվել են Միոյի, Պիազոլիի, Պիտոյի, Մոնթիի, Ռոդրիգոյի, Դինիկույի, Պլազայի, Ռավելի եւ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները:
«Աշխատել Գերմանիայում` դա նշանակում է լինել երաժշտական ուղությունների զարգացման էպիկենտրոնում, մասնավորապես դասական երաժշտության», – ասել է Կորյուն Ասատրյանը:
Էնրիկե Ուգարտեն իր հերթին նշել է. «Ես կարծում եմ, որ յուրաքանչուր երաժշտի համար շատ կարեւոր է աշխատել Գերմանիայում: Այստեղի մթնոլորտն ինքնին տրամադրում է ստեղծագործելու»: Երաժիշտները նաեւ նշեցին, որ ուրախ են Հայաստանում ելույթ ունենալու հնարավորության համար:
Կորյուն Ասատրյանը` բազմաթիվ պարգեւների դափնեկիր եւ մի շարք միջազգային փառատոնների մասնակից է: Նա ծնվել է 1985թ., Երեւանում: 2002 թ-ին տեղափոխվել է Գերմանիա: Սովորել է Դեթմոլդե երաժշտական ակադեմիայում` Դանիել Գոթյեի ղեկավարության տակ: 2007 թ-ին ավարտել է Քյոլնի երաժշտական ակադեմիան:
Էնրիկե Ուգարտեն ծնվել է 1957թ., Իսպանիայում: Չորս տարեկանում սկսել է ակորդեոն նվագել, վեց տարեկանում գրել է իր առաջին երաժշտությունը, յոթում` կայացավ նրա առաջին համերգը: Սան-Սեբաստիան քաղաքի «Բարձրագույն կոնսերվատորիայի» շրջանավարտն է:
«Վերադարձի» դասական երաժշտության փառատոնը անց է կացնում «Արվեստների պատկերասրահ» Մշակութային հիմնադրամը` Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովհանու ներքո եւ VivaCell-MTS ընկերության ֆինանսական աջակցությամբ:
«Վերադարձի» Երրորդ դասական երաժշտության փառատոնը մեկնարկել է սեպտեմբերի 22-ին: Փառատոնի փակումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-ին:

12 Октябрь 2009 - 11:28 AMT
Саксофонист из Германии и аккордеонист из Испании исполнят в Ереване избранные произведения мировой классики
13 октября в Доме Камерной музыки им. Комитаса состоится четвертый концерт третьего фестиваля классической музыки “Возвращение”.
В концерте примут участие известный саксофонист Корюн Асатрян (Германия) и всемирно известный аккордеонист, композитор и дирижер Энрике Угарте (Испания). В программу концерта вошли произведения Мио, Пиацоллы, Пито, Вилодло, Монти, Родриго, Динику, Плазы, Равеля и Хачатуряна.
“Работать в Германии – означает быть в эпицентре развития музыкальных течений и особенно классической музыки”,- сказал саксофонист Корюн Асатрян.
Аккордеонист, композитор и дирижер Энрике Угарте в свою очередь отметил: ” Я думаю, для каждого музыканта очень важно работать в Германии. Атмосфера сама распoлагает к творчеству”. Музыканты также отметили, что рады предоставленной фестивалем “Возвращение” возможности выступить в Армении.
Корюн Асатрян – лауреат множества наград и участник ряда международных фестивалей – родился в 1985 году в Ереване. В 2002 году перебрался в Германию, изначально обучаясь в музыкальной академии “Детмолд” под руководством Даниела Готье. В 2007 году окончил музыкальную академию Кельна.
Энрике Угарте родился в 1957 году в Испании. В четыре года впервые стал играть на аккордеоне, в шесть лет написал первую музыку, в семь – состоялось первое выступление на концерте перед полуторатысячной аудиторией. Выпускник “Высшей консерватории” города Сан-Себастьян.
Фестиваль классической музыки “Возвращение” проводит Культурный фонд “Галерея искусств” под высоким патронажем первой леди Армении Риты Саргсян и спонсорской поддержке компании VivaCell-MTS.
Третий Фестиваль классической музыки “Возвращение” стартовал 22 сентября, а закрытие фестиваля состоящего из 6 концертов состоится 24 октября.