Այս տարի «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամը նշում է իր 5-ամյակը: «Հիմնադրամի 5-ամյակը բավական համեստ ենք նշում: Ծրագրում ենք կազմակերպել հիմնադրամի կողմից անցկացվող երկու փառատոնների` «Ազգային պատկերասրահի» եւ «Վերադարձի» մասին ֆիլմերի շնորհանդեսը»,- հոկտեմբերի 12-ին կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է փառատոնների սահմանող Մարիամ Շահինյանը: Նրա խոսքով, «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամը չի սահմանափակում իր գործունեությունը եւ հոկտեմբերի 31-ին Լոնդոնում կներկայացնի անվանի հայ երաժիշտների համերգը:
Մարիամ Շահինյանը երախտագիտությամբ է նշել համագործակցությունը մշտական հովանավորի` VivaCell-MTC ընկերության հետ, ինչպես նաեւ գործընկերների` Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի, Մշակույթի նախարարության աջակցությունը: Նա առանձնապես ընդգծել է Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի օժանդակության կարեւորությունը:

12 Октябрь 2009 - 12:49 AMT
В этом году культурный фонд “Галерея искусств” отмечает 5-летие своей деятельности. “5-летие фонда отметим довольно скромно. Планируем организовать презентацию фильмов о двух фестивалях: “Национальная галерея” и “Возвращение”, проводимых фондом”,- на прошедшей 12 октября пресс-конференции сообщила учредитель фестивалей Мариам Шагинян. По ее словам, фонд “Галерея искусств” не ограничивает свою деятельность и 31-го октября в Лондоне представит концерт именитых армянских музыкантов.
Мариам Шагинян с благодарностью отметила сотрудничество с постоянным спонсором – компанией VivaCell-MTS, а также поддержку партнеров – Национальной галереи, Министерства культуры Армении. Она особо подчеркнула важность поддержки со стороны первой леди Армении Риты Саргсян.