Հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրման գործընթացը հետաքրքիր եւ անկանխատեսելի էր: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ACSNIS) տնօրեն Ռիչարդ Գիրագոսյանը: Նրա խոսքով, թուրքական կողմը ջանասիրաբար փորձում էր ապահովել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ներկայությունը Արձանագրությունների ստորագրման արարողությանը` փորձելով կապել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հետ, սակայն Հայաստանն ու Շվեյցարիան խանգարեցին դրան` հանդես գալով կտրականապես դեմ: «Ոչ միայն Թուրքիան, այլեւ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները փորձում են օգտագործել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար»,- նշել է Ռիչարդ Գիրագոսյանը:
Նա նաեւ նշել է ռուսական կողմի պասիվությունը Արձանագրությունների ստորագրման արարողությանը` ասելով, որ դա արդեն պետք է հայկական կողմի համար անհանգստության առիթ լինի: «Ռուսաստանի դիրքորոշումը կարող է կապված լինել ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների բարելավման հետ»,- նկատել է Ռիչարդ Գիրագոսյանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման թեմային` Գիրագոսյանը նշել է, որ Ադրբեջանը զուրկ է իրականության զգացումից ու դեռեւս չի հասկանում, որ Ղարաբաղը երբեք նրա կազմում չի հայտնվի:
Գիրագոսյանը մեկնաբանել է նաեւ ՀՀ նախագահի այցը Մոսկվա` ասելով, որ «Սերժ Սարգսյանը, երեւի, ինքն էլ չի հասկանում, թե ինչու է այնտեղ մեկնում»:

12 October 2009 - 13:46 AMT
“RA-Turkish rapprochement Protocols’ signing process was interesting and unpredictable,” Director of Armenian Center for National and International Studies, Richard Giragosian told a news conference in Yerevan. According to him, Turkey was trying its best to provide OSCE Co-Chairs’ presence at protocol signing ceremony in an attempt to link RA-Turkish rapprochement with NKR conflict settlement. Yet, Armenia and Switzerland prevented this from happening, expressing their categorical protest. “Both Turkey and OSCE Co-Chairs seek to use RA-Turkish rapprochement for NKR conflict settlement,” Giragosian noted.
He also commented upon Russia’s passive attitude during Protocol signing ceremony, noting that it might be explained by improvement in Russia-Azerbaijan relations.
Addressing NKR conflict settlement issue, Giragosian stressed that Azerbaijan has no sense of reality and does not understand Karabakh will never be a part of it.
Commenting on RA President’s visit to Moscow, Giragosian said, “The President himself is unaware as to the purpose of his visit”.