12 Հոկտեմբեր 2009 - 15:05 AMT
«Հենց այն, որ Հայաստանի իշխանությունները միջազգային հանրությունից լուրջ երաշխիքներ չեն պահանջում, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը հետագայում էլ անփոփոխ է լինելու, հանգեցրեց նրան, որ Ցյուրիխում թուրքական կողմը փորձեց խախտել իր պարտավորությունները, ինչի մասին «Ժառանգություն» կուսակցությունը բազմիցս նախազգուշացրել էր»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքով, Ցյուրիխում Արձանագրությունների ստորագրումը ցույց տվեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների ճակատագիրը որոշում է ոչ Հայաստանը, ոչ էլ Թուրքիան, այլ միջազգային հանրությունը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ հոկտեմբերի 11-13 «Ժառանգություն» կուսակցության վարչությունը խորհրդաժողով կանցկացնի, որից հետո կուսակցությունը կհրապարակի իր դիրքորոշումը եւ հետագա քայլերը, կախված դասավորվող քաղաքական իրադրությունից, եւ «ամենայն հավանականությամբ, կբարձրացնի ՀՀ ղեկավարության հրաժարականի հարցը»:

12 October 2009 - 15:05 AMT
The very fact that RA authorities did not demand serious guarantees from international community that that Turkish policy will remain unchanged in future led to Turkish side’s attempts to breach its commitments, Heritage faction leader Stepan Safaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
At that he noted that Protocol signing in Zurich clearly showed that Armenia and Turkey’s fate was determined by international community and not the countries themselves.
Safaryan also said that Heritage party’s managing board was planning to hold discussions on October 11-13, and thereafter declare its position and further steps depending on political situation. Party will «very probably raise a question on government’s resignation,» said Heritage faction leader.