12 Հոկտեմբեր 2009 - 15:05 AMT
«Հենց այն, որ Հայաստանի իշխանությունները միջազգային հանրությունից լուրջ երաշխիքներ չեն պահանջում, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը հետագայում էլ անփոփոխ է լինելու, հանգեցրեց նրան, որ Ցյուրիխում թուրքական կողմը փորձեց խախտել իր պարտավորությունները, ինչի մասին «Ժառանգություն» կուսակցությունը բազմիցս նախազգուշացրել էր»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքով, Ցյուրիխում Արձանագրությունների ստորագրումը ցույց տվեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների ճակատագիրը որոշում է ոչ Հայաստանը, ոչ էլ Թուրքիան, այլ միջազգային հանրությունը:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ հոկտեմբերի 11-13 «Ժառանգություն» կուսակցության վարչությունը խորհրդաժողով կանցկացնի, որից հետո կուսակցությունը կհրապարակի իր դիրքորոշումը եւ հետագա քայլերը, կախված դասավորվող քաղաքական իրադրությունից, եւ «ամենայն հավանականությամբ, կբարձրացնի ՀՀ ղեկավարության հրաժարականի հարցը»:

12 Октябрь 2009 - 15:05 AMT
“Именно то, что власти Армении не требуют от международного сообщества серьезных гарантий в том, что политика Турции и дальше будет неизменной, привело к тому, что в Цюрихе турецкая сторона попыталась нарушить свои обязательства, о чем партия “Наследие” всегда предупреждала”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил руководитель парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, подписание Протоколов в Цюрихе показало, что судьбу армяно-турецких отношений решает не Армения и не Турция, а международное сообщество.
Он также сообщил, что с 11 по 13-го октября правление партии «Наследие» будет проводить совещание, после чего партия обнародует свою позицию и дальнейшие шаги в зависимости от складывающейся политической ситуации, и «по всей вероятности, поднимет вопрос об отставке руководства РА».