Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունները լուրջ ներդրում են Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունների, փոխըմբռնման մթնոլորտի եւ համագործակցության ձեռքբերման գործում: Այդ մասին «Նոր աշխարհաքաղաքական իրադրությունն Արեւելքում` հայ-թուրքական մերձեցումը, խնդիրներն ու իրողությունները» թեմայով Երեւան-Անկարա-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ընթացքում հայտնել է միջազգային գործերով Դաշնության Խորհրդի Կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վասիլի Լիխաչեւը: «Այդ Արձանագրությունների նշանակությունը վերաբերում է ոչ միայն հայ-թուրքական փոխհարաբերություններին, այլեւ դրական կերպով անդրադառնում է տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության վրա»,- ընդգծել է Վասիլի Լիխաչեւը:
Նա առանձնահատուկ կարեւորություն է տվել այն բանին, որ գործընթացում Երեւանի ու Անկարայի դրսեւորած քաղաքական շահագրգռվածությունն ու կամքը պահպանվեն նաեւ Արձանագրությունների վավերացման փուլում: «Կատարելով առաջին քայլը` մենք կարող ենք հանգիստ ընթանալ այդ վեկտորով` լուծելով մնացած սուր խնդիրներն ու հարցերը»,- ասել է Վասիլի Լիխաչեւը: Նա նաեւ Հայաստանի ու Թուրքիայի պատգամավորներին կոչ է արել բարձր քաղաքացիական ու քաղաքական պատասխանատվություն դրսեւորել վավերացման համար հայ-թուրքական Արձանագրությունների քննարկման փուլում:
Ինչպես նշել է ռուս փորձագետը, Արձանագրությունները երկու առավելություն ունեն: Առաջինը, դրանք իրավական հիմք են ծառայում հայ-թուրքական փոխհարաբերությունների կարգավորման համար: Երկրորդը, կողմերից ու համաշխարհային խաղացողներից պահանջում են ամբողջությամբ հաշվի առնել տարածաշրջանում հակասական իրողությունների համակարգը: «Հասկանալի է, որ ոչ բոլոր խնդիրները կարելի է անմիջապես լուծել, եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացը պետք է զուգահեռ ընթանա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ»,- հայտնել է Վասիլի Լիխաչեւը:

Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений – серьезный вклад в достижение добрососедских отношений, атмосферы взаимопонимания и сотрудничества между Арменией и Турцией. Об этом в ходе телемоста Ереван-Анкара-Москва на тему: «Новый геополитический расклад на Востоке: армяно-турецкое сближение, проблемы и реалии» заявил заместитель председателя Комитета Совета Федерации по международным делам Василий Лихачев. «Значение этих Протоколов касается не только армяно-турецких взаимоотношений, но и позитивным образом сказывается на региональной и международной безопасности»,- подчеркнул Василий Лихачев.
Он придал особо важное значение тому, что политическая заинтересованность и воля, проявленная Ереваном и Анкарой в процессе, сохранились и на этапе имплементации Протоколов. «Сделав первый шаг, мы можем спокойно идти по этому вектору, решая остальные острые проблемы и вопросы», – сказал Василий Лихачев. Он также призвал депутатов Армении и Турции проявить высокое гражданскую и политическую ответственность на этапе обсуждения армяно-турецких Протоколов для их ратификации.
Как отметил российский эксперт, Протоколы имеют два преимущества. Первое – они закладывают правовую основу для нормализации армяно-турецких взаимоотношений. Второе – требуют от сторон и мировых игроков полного учета картины противоречивых реалий в регионе. «Понятно, что не все проблемы можно решить в одночасье, и процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта должен проходит параллельно процессу нормализации армяно-турецких отношений»,- заявил Василий Лихачев.