«Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի պատվիրակության հետ հանդիպմանը սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) գրականության, արվեստի եւ պատմության ինստիտուտների հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը:
Սփյուռքի նապարարը նաեւ հաղորդել է, որը Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նախարարությունը ծրագրում է Ծիծեռնակաբերդի մոտ կազմակերպել թանգարան բաց երկնքի տակ, որտեղ կներկայացվեն Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանների մանրակերտերը:
Պատվիրակության ղեկավար, Իռլանդիայի ու Մեծ Բրիտանիայի հայկական համայնքների բաժնի ղեկավար, բարերարի ծոռ Մարտին Եսայանը հանդիպման ընթացքում նշել է, որ Նախարարության գործունեությունը նպաստում է Հայաստան-Սփյուռք կապի ամրապնդմանը:

На встрече с делегацией фонда “Галуст Гюлбенкян” министр диаспоры Грануш Акопян представила программы, реализуемые совместно с институтами литературы, искусства и истории Национальной академии наук (НАН) Армении.
Министр диаспоры, также сообщила, что к столетию Геноцида армян министерство планирует близ ереванского Мемориала жертв геноцида “Цицернакаберд” организовать музей под открытым небом, где будут представлены миниатюры памятников жертвам Геноцида.
Глава делегации, руководитель отдела армянских общин Ирландии и Великобритании, правнук благотворителя Мартин Есаян в ходе встрече отметил, что деятельность Министерства способствует укреплению связи Армения-Диаспора.