Սպառնալիքի տակ են Հայաստանի հարաբերությունները իր գլխավոր դաշնակցի` Սփյուռքի հետ: Այդ մասին Երեւանում կայացած համատեղ մամլո ասուլիսում, հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանը եւ Սփյուռքը պետք է միասնական լինեն, որպեսզի կարողանան դիմակայել արտաքին ճնշումներին:
Իր հերթին հայ կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը, մեկնաբանելով Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը, նշել է, որ Թուրքիան բոլոր իր գործողությունները կապում է որոշակի տարեթվերի հետ: «Այսօր հոկտեմբերի 13-ն է, այդ օրը ստորագրվել էր Կարսի պայմանագիրը, եւ պատահականություն չէ, որ Արձանագրությունները ստորագրվել են հենց այդ ժամանակահատվածում», – նա նաեւ ասել է, որ նախորդ հայտարարությունները, որոնք վերաբերվում էին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, նույնպես կապված են պատմական տարեթվերի հետ:
«Մենք կարծում ենք, որ Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման հետ, Հայոց ցեղասպանության հարցը միջազգային քաղաքականության ասպարեզում մտել է նոր փուլ: Դա նշանակում է, որ հայ ժողովուրդը նորից կանգնել է այն սպառնալիքի առաջ, ինչ եւ հարյուր տարի առաջ` Հայոց ցեղասպանության», – ընդգծել է Խզմալյանը:

Под угрозой находятся отношения Армении с ее главным союзником – Диаспорой. Об этом на совместной пресс-конференции в Ереване заявил депутат парламента Армении Вардан Хачатрян. По его словам, Армения и Диаспора должны быть едиными, чтобы противостоять внешнему давлению.
В свою очередь армянский кинорежиссер Тигран Хзмалян, комментируя подписание армяно-турецких Протоколов, заметил, что Турция все свои действия связывает с определенными датами. “Сегодня 13 октября, в этот день был подписан Карский договор, и не случайно, что Протоколы были подписаны именно в этот период”, – он также отметил, что предыдущие заявления, относящиеся к нормализации армяно-турецких отношений, были связаны с историческими датами.
«Нам кажется, что с подписанием армяно-турецких Протоколов, вопрос Геноцида армян вступил в новый этап в международной политике. Это означает, что армянский народ опять оказался перед той же угрозой, что и сто лет назад – Геноцидом армян»,- подчеркнул Тигран Хзмалян. При этом он добавил, что на этот раз в этом вопросе имеют свою долю вины также сверхдержавы, поскольку молча поддерживают этот процесс.