Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների ստորագրումը կարեւոր քայլ է, որը սկզբունքորեն փոխում է Երեւանի ու Անկարայի փոխհարաբերությունների ֆոնը: Այդ մասին «Նոր աշխարհաքաղաքական իրադրությունն Արեւելքում` հայ-թուրքական մերձեցումը, խնդիրներն ու իրողությունները» թեմայով Երեւան-Անկարա-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ընթացքում հայտնել է Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Այդ Արձանագրությունների ստորագրումը ճանապարհի ավարտը չէ, դա միայն սկիզբն է: Առջեւում վավերացումն է Հայաստանի եւ Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից, եւ այդ փուլում կարող են ստորջրյա քարեր ի հայտ գալ»,- նշել է քաղաքագետը: Նա ավելացրել է, որ վավերացումից հետո վրա կհասնի «ճանապարհային քարտեզի» իրականացման հերթը, եւ ընդգծել է, որ պատմության մեջ նման քարտեզները քիչ չեն, որ այդպես էլ չեն իրականացվել:
«Հավանականությունն այն բանի, որ գործընթացը կիրականացվի, զրոյի է հավասար: Հույս կա, բայց երկու կողմերն էլ պետք է լուրջ աշխատանք կատարեն Արձանագրությունների վավերացման համար: Այդժամ արդեն կարելի է հուսալ, որ սահմանի բացումը տեղի կունենա»,- ասել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի հասարակության մեջ դինամիկա կա Թուրքիայի հետ գործընթացի առնչությամբ, եւ այդ դինամիկան կարող է փոխվել: «Ելնելով դրանից, երկու կողմերի ցանկացած անփույթ գործողություններ կամ քաղաքական գործիչների քայլեր կարող են ազդել բնակչության լայն շերտերի վրա հայ-թուրքական գործընթացի առնչությամբ»,- ասել է քաղաքագետը:

Подписание Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений – важный шаг, принципиально меняющий фон взаимоотношений между Ереваном и Анкарой. Об этом в ходе телемоста Ереван-Анкара-Москва на тему: «Новый геополитический расклад на Востоке: армяно-турецкое сближение, проблемы и реалии», заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«Подписание этих документов – не конец пути, это только начало. Впереди ратификация парламентами Армении и Турции, и на этом этапе могут возникнуть подводные камни», – отметил политолог. Он добавил, что после ратификации наступит очередь исполнения “дорожной карты”, и подчеркнул, что в истории немало таких карт, которые так и не были осуществлены.
«Вероятность того, что процесс будет реализован, не равен нулю. Надежда есть, но обеим сторонам предстоит проделать серьезную работу. Тогда уже можно надеется, что открытие границы состоится», – сказал Александр Искандарян.
По его словам, в обществе Армении есть динамика в отношении этого процесса с Турцией, и эта динамика может меняться. “Исходя из этого, любые неумелые действия или шаги политиков обеих сторон могут влиять на широкие массы населения в отношении армяно-турецкого процесса”,- сказал политолог.