Հայ-թուրքական փոխհարաբերությունների խնդիրների մասին պետք է բացահայտ խոսել: Այդ մասին «Նոր աշխարհաքաղաքական իրադրությունն Արեւելքում` հայ-թուրքական մերձեցումը, խնդիրներն ու իրողությունները» թեմայով Երեւան-Անկարա-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ընթացքում հայտնել է Հանրային խորհրդի անդամ, «Եվրոպական ինտեգրացիա» կազմակերպության ղեկավար Կարեն Բեքարյանը: «Ինձ թվում է, որ մեր թուրք գործընկերները հասկանում են, թե որքան դժվար է մի երկրի համար, որը Ցեղասպանություն է վերապրել եւ մինչ օրս պայքարում է այդ փաստի հերքման դեմ, որեւէ հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ: Որքան դժվար է այդ հարաբերությունները հաստատել առանց նախապայմանների եւ կատարել այդ քայլը, երբ հենց Անկարան է նախապայմաններ առաջադրում»,- ասել է Կարեն Բեքարյանը:
Փորձագետի խոսքով, եթե Թուրքիան շարունակի Ղարաբաղի վերաբերյալ հայտարարություններ անել, ապա նա չափազանց բացասական ազդեցություն կունենա այդ հակամարտության կարգավորման գործընթացի ինքնուրույնության վրա: «Վերջին տարիների ընթացքում կարելի էր հասկանալ, որ այդ հարցի վերաբերյալ Անկարայի բոլոր հայտարարություններն ավելի ռադիկալ են դարձնում այդ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման կապումը Հայաստանի եւ Թուրքիայի փոխհարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հետ կարող է բացասական արդյունքների հանգեցնել երկու գործընթացների համար»,- ընդգծել է Կարեն Բեքարյանը:
Նա նշել է, որ վատ չէր լինի, եթե Թուրքիան ղարաբաղյան հիմնահարցին մեկ այլ դիտակետից նայեր` հայ փախստականների վերադարձը Անատոլիա եւ նրանց հատուցման տրամադրումը: «Միայն այդ դեպքում կարելի է ասել, որ Անկարան բարոյական իրավունք կունենա խոսելու ադրբեջանցի փախստականների կամ Ղարաբաղի յոթ շրջանները Ադրբեջանին վերադարձնելու մասին»,- նշել է փորձագետը:

13 Октябрь 2009 - 14:45 AMT
О проблемах в армяно-турецких взаимоотношениях надо говорить открыто. Об этом в ходе телемоста Ереван-Анкара-Москва на тему: «Новый геополитический расклад на Востоке: армяно-турецкое сближение, проблемы и реалии» заявил член Общественного совета, руководитель организации «Европейская интеграция» Карен Бекарян. “Мне кажется, что наши турецкие коллеги прекрасно понимают, как трудно стране, которая прошла через Геноцид и до сих пор борется против отрицания этого факта, вступить в какие-то отношения с Турцией. Насколько трудно вступать в эти отношения без предусловий и идти на этот шаг, когда именно Анкара выдвигает предусловия”, -сказал Карен Бекарян.
По словам эксперта, если Турция продолжит делать заявления о Карабахе, то она будет крайне негативно влиять на самостоятельность процесса урегулирования этого конфликта. «За последние годы можно было понять, что все заявления Анкары по этому вопросу делают более радикальным процесс урегулирования этой проблемы. Связывание разрешения карабахского вопроса с процессом нормализации отношений между Арменией и Турцией могут привести к негативным эффектам для двух процессов»,- подчеркнул Карен Бекарян.
Он отметил, что было бы неплохо, если Турция взглянула на карабахский вопрос в другом ракурсе – возвращение армянских беженцев в Анатолию и предоставление им компенсации. «Только в этом случае можно сказать, что у Анкары будет моральное право говорить об азербайджанских беженцах или о возвращении районов вокруг Карабаха Азербайджану»,- отметил эксперт.