13 Հոկտեմբեր 2009 - 16:37 AMT
Հոկտեմբերի 13-ին «Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել Ցյուրիխում Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման կապակցությամբ, որտեղ ասվում է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը գերազանցապես պարտադրված է աշխարհի խոշոր տերությունների կողմից: «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետագա փուլերում գործ ենք ունենալու ուխտադրուժ թուրքական պետության հետ, որը ոչ անցյալում, ոչ էլ այժմ անկեղծ ցանկություն չի դրսեւորել` բաց, ազնիվ ու ճշմարիտ երկխոսություն ծավալելու իր մեծագույն ոճրագործության զոհի` հայ ժողովրդի հետ, չի զղջացել ու չի փոխհատուցել հայության նկատմամբ իրականացրած Հայրենասպանության համար, անցած տարիներին ու ամիսներին ցույց չի տվել Հայաստանի հանդեպ իր քաղաքականության վերանայման որեւէ նշան, չի հրաժարվել Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հանդեպ իր ներկայացրած ապօրինի պահանջներից, շրջափակումը վերացնելուց»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Ժառանգությունը» հայտարարում է, որ Արձանագրությունների ստորագրումն ապօրինի էր, քանի որ այն ստորագրել է ղեկավարությունը, որն իշխանության է եկել ընտրությունների զեղծարարության արդյունքում:
«Ժառանգություն» կուսակցությունը պահանջում է Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը նախագահի պաշտոնից եւ այդ նպատակին հասնելու համար միավորման կոչով դիմում է այն բոլոր քաղաքական ուժերին, որոնք դեմ են Արձանագրություններին:

13 Октябрь 2009 - 16:37 AMT
13-го октября партия “Наследие” распространила заявление в связи с подписанием армяно-турецких Протоколов в Цюрихе, в котором отмечается, что процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией навязывается со стороны международного сообщества. «Наследие» предупреждает, что на последующих этапах нормализации отношений Армения будет иметь дело с турецким государством, которое систематически нарушает свои обязательства.
В своем заявлении партия “Наследие” вновь подвергла критике деятельность армянской дипломатии и армяно-турецкие протоколы, отметив все их негативные стороны.
“Наследие” заявляет, что подписание Протоколов является незаконным, так как его подписало руководство, пришедшее к власти в результате сфальсифицированных выборов.
Партия “Наследие” требует отставки Сержа Саргсяна с поста президента Армении и для достижения этой цели призывает к объединению всех политических сил, которые выступают против Протоколов.